Отежано дисање је учестали проблем код људи
Она настаје када срце више није у стању да пумпа довољно крви, што значи да не обезбеђује потребно снабдевање организма крвљу. Фактори ризика за ову болест су висок крвни притисак, гојазност, прекомерна конзумација алкохола и старост. Доктори препоручују да почнете да је лечите чим добијете своју дијагнозу.
Прочитајте још: Због чега хладноћа може бити добра за организам? Постоји чак 9 разлога!
Број оболелих од срчане инсуфицијенције је у сталном порасту и очекује се да ће до 2040. године дупло више људи патити од ове болести. Процењује се да од 1-2% укупног становништва развијених земаља има срчану инсуфицијенцију, а само 50% пацијената са узнапредованом болешћу преживи пет година, према подацима Америчког удружења за кардиоваскуларно здравље.
Иако је срчана инсуфицијенција релативно честа болест, многи људи не знају који су њени симптоми. Један од њих нарочито је индикативан и никако га не треба занемарити. То је отежано дисање у лежећем положају, познато и као ортопнеја.
Алармантни симптоми
- У нормалним околностима, када бисте легли, крв би несметано путовала до ваших екстремитета и враћала се у срце, међутим у случају да болујете од срчане инсуфијенције, срце не може да се носи са повећаном количином крви. То доводи до таложења течности у плућима и следствено томе, до кратког даха - објаснио је стручњак за ову болест са Универзитета у Мичигену.
Ако приметите овај симптом код себе, важно је да што пре разговарате са својим доктором и предузмете потребне кораке за побољшање здравља свог срца.
Прочитајте још: Најздравији природни напитак који многи пију уместо воде
Остали потенцијални симптоми срчане инсуфицијенције
Диспнеја (отежано дисање);
Претеран умор;
Слабије физичке перформансе;
Отицање доњих екстремитета.
Мање уобичајени симптоми ове болести су:
Тежак ноћни кашаљ;
Нагли пад концентрације;
Шум при дисању;
Нагли раст телесне тежине (више од 2кг недељно).
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ