На питања - због чега вакцина има слабију ефикасност код појединих особа и да ли је овај проблем могуће решити, одговара специјалиста клиничке фармакологије и професор на Медицинском факултету у Београду - др Јанко Самарџић.
Сваке године како се приближавамо зими вакцинација против грипа постаје актуелна тема. Колико су сезонске вакцине против грипа корисне и ко су пацијенти којима се саветује вакцинација у овом периоду?
Прве вакцине против грипа развијене су четрдесетих година 20. века и од тада се редовно примењују, уз стална унапређења. Сваке године вакцина се прилагођава актуелним сојевима вируса грипа како би била што ефикаснија. Данас се препоручује у готово свим земљама као основна мера превенције у борби против сезонског грипа.
Вакцинација се посебно препоручује старијим особама, пацијентима са хроничним болестима, као што су дијабетес и срчана обољења, као и гојазним особама. Такође, вакцину би требало да приме здравствени радници и сви који раде са ризичним групама, попут запослених у старачким домовима. Код ових особа постоји повећан ризик од компликација изазваних грипом, па им имунизација може спасити живот.
Проф. др Јанко Самарџић, специјалиста клиничке фармакологије
Вакцинација се посебно препоручује старијим особама, међутим истраживања кажу да је код особа старијих од 65 година ефикасност смањена. Због чега онда ова препорука?
Вакцинација представља најсигурнији начин заштите од вируса, чиме се спречавају милиони случајева болести и компликација. Међутим, истина је да ефикасност вакцине може варирати у зависности од старости, генетике и општег здравственог стања појединца. Код старијих особа, имунски систем слаби са годинама, а недостатак витамина и минерала додатно отежава његово функционисање. Такође, хронична упала која је присутна код старије популације, гојазних и пацијената са хроничним болестима, може значајно умањити ефикасност вакцина. Стога је важно препознати и спречити факторе ризика који могу да утичу на смањен одговор на примењену вакцину.
Тачно је да студије показују да је ефикасност вакцине против грипа смањена код особа старијих од 65 година у поређењу са младим здравим особама. Сматра се да је вакцинација против грипа ефикасна код мање од 50% старијих особа, док је степен ефикасности значајно већи код млађих вакцинисаних особа и износи 70-90 %. Осим тога, трајање заштите након вакцинације код старијих особа може бити смањено.
Постоје, међутим, разлози због чега код старијих особа долази до слабије реакције. Разлог је промена имунског система током старења, али и присуство придружених болести. Такође, један од значајних фактора смањене ефикасности примењене вакцине може бити дефицит (недостатак) појединих микронутријената – витамина и минерала. Наиме, дуготрајан недостатак ових малих, али изузенто важних молекула може бити повезан са ослабљеним имунским одговором, повећаном склоношћу ка инфекцијама и смањеним одговором организма након примењене вакцине против грипа.
У каквој су вези витамини и вакцинација?
Веза између микронутријената и имунског система је добро испитана. Бројни витамини, попут витамина Д, Ц и Б комплекса, као и минерали, попут гвожђа, цинка, селена, бакра и мангана доприносе јачању имунитета и подршка природном и стеченом имунитету.
Да ли постоји могућност да се повећа ефикасност вакцине против сезонског грипа?
Већ смо рекли да се сваке године вакцина прилагођава актуелним сојевима вируса против грипа како би била ефикаснија. Додатно, најновија истраживања упућују на значај суплементације витаминима и минералима. У недавно објављеној студији показано је да одговарајућа суплементација витаминима Д и Ц и олигоелементима цинком, селеном, манганом и аминокиселином Н-ацетил цистеин (НАЦ), побољшава вакцинални имунски одговор, повећавајући ефикасност ИгГ антитела, као и бољи ћелијски одговор Т лимфоцита, који је кључан у борби против вируса.
Узимајући у обзир литературне податке и резултате студија, можемо закључити да је примена одговарајућих витамина и минерала од великог значаја како би се обезбедила оптимална подршка имунском систему и оптимизовала ефикасност вакцине против грипа. У том смислу, препоручује се примена 1 таблете дневно Бивитс® АЦТИВА Рецоверy за превенцију вирусих инфекција и подстицање опоравка организма након инфекције.
Фото: промо
Комбинација активних састојака за коју се показало да побољшава вакцинални имунски одговор налази се у одговарајућем односу у препарату Бивитс® АЦТИВА Рецоверy и може бити ефикасна нутритивна стратегија не само за јачање имуног система, већ и за оптимизацију вакциналног одговора, што је од посебне важности у групи старијих особа и пацијената са хроничним обољењима.