Баштенска јагода, или јагода, је најпопуларнија и најомиљенија бобица широм света
Колико јагода можете да једете да бисте користили свом здрављу? А за шта је корисна ова бобица?
Јагоде, као и многе друге бобице, богате су антиоксидансима. То су супстанце које помажу телу да неутралише оксидативне и деструктивне ефекте слободних радикала. Формирање слободних радикала је природан процес, међутим, под утицајем штетних фактора (стрес, пушење, вишак ултраљубичастог зрачења, загађење ваздуха, лекови итд.), њихов број се повећава и почињу да уништавају здраве ћелије тела, изазивајући упалу. , мутације и превремено старење. Због тога је веома важно подржати своје тело редовним једењем хране богате антиоксидансима.
Јагоде садрже антиоксиданте као што су витамин Ц (има га више него у цитрусима), витамин Е, бета-каротен, флавоноиде: кемпферол, кверцетин, лутеолин и антоцијанин, који бобицама даје богату црвену боју. Познато је и да су јагоде један од ретких извора елагинске киселине, која смањује ризик од ћелија рака и штити кожу од штетног дејства УВ зрака.
Поред антиоксиданата, баштенске јагоде садрже витамине Б (Б1, Б2, Б7, Б9), К, као и минерале неопходне организму: калијум, калцијум, магнезијум, цинк, јод, фосфор и натријум. Доказано је да редовно конзумирање јагода успорава процес старења мозга, спречава развој макуларне дегенерације мрежњаче и значајно смањује ризик од настанка и развоја кардиоваскуларних болести.
Осим тога, јагоде су одличан извор влакана, садрже релативно малу количину шећера и мало калорија: око 40 кцал на 100 г. Бобице имају низак гликемијски индекс, што значи да спречава накупљање дебео.
Колико јагода можете појести дневно?
Нутриционисти саветују да у своју дневну исхрану укључите 3-5 порција свежег воћа и бобица (једна порција је отприлике 120-150 грама). Ово је стандардна препорука ако сте доброг здравља. Али у присуству проблема са гастроинтестиналним трактом, са кршењем регулације шећера у крви, потребан је опрезнији приступ исхрани.
Ако здрава одрасла особа може да поједе 500-700 грама јагода дневно, разбивши ову количину на неколико порција, онда неко ко болује од гастритиса, чира на желуцу и дванаестопалачном цреву не треба да једе више од 200 г бобица дневно. И не треба их конзумирати на празан стомак, већ после главног оброка.
Још један важан фактор од којег зависи количина јагода у исхрани је присуство алергија на храну. Главни алерген баштенских јагода је Фра а1, протеин који је одговоран за црвену боју бобица. Међутим, овај алерген уништавају дигестивни ензими и топлота. Због тога мала деца почињу да уводе јагоде у исхрану тек након топлотне обраде, а затим у малим количинама.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ