Пробајте овај интересантан начин за узгајање јагода
Сваке године једва чекамо пролеће, а један од кључних разлога су јагоде. Миришљаве, слатке, сочне – и здраве. Између осталог, јагоде садрже витамине Ц, Б и К, као и влакна која су неопходна за нормално функционисање црева. А што је најбоље, можете их узгајати целе године и то у стану. У наставку ћете сазнати како.
Како узгајати јагоде у стану: Уопште није компликовано
Пре свега, треба да набавите адекватне саксије које могу да стану на прозорску даску или негде близу извора дненве светлости (што више сунца, то боље). Требаће вам и добар компост, као и шљунак који ћете ставити на дно саксија, јер корен јагода не треба да плива у води.
И, наравно, требаће вам семе или саднице јагода (може да се купи и семе дивљих јагода). Врсту ћете одабрати сами, јер их има више на тржишту. Јагоде се могу узгајати на прозорској дасци у било које доба године. Ипак, најбоље успевају од јуна до септембра.
Припремите саксије
У саксије најпре сипајте шљунак (нека буде висине око 3 цм). Равномерно га распоредите.
Додајте компост
Преко шљунка сипајте компост тако да буде 5 цм испод врха саксије. Равномерно га распоредите и мало притисните рукама (али не превише!). Компост треба да буде мало влажан, али не мокар.
Посадите семе
Распоредите семе по саксији. На којој удаљености ћете га посадити зависи од врсте јагода. Ако садите саднице, између сваке треба да буде 30 цм раздаљине. Или их засадите у појединачне саксије.
Покријте семе компостом
Узмите мало компоста и поспите преко семена. Неопходно је да горња ивица компоста буде 3 цм нижа од ивице саксије. Лагано притисните компост.
Јагоде често производе такозване „бркове“. Ако не планирате да размножавате биљку, онда је боље да их одсечете. На овај начин биљка нец́е трошити енергију и хранљиве материје ни на шта друго осим на бобице. Семе ц́е никнути око месец дана након садње и почети да цвета за 5-10 дана. Али саме бобице, црвене и зреле, појавиће се два месеца након садње.
Како се носити са штеточинама?
Свака затворена биљка привлачи штеточине у куц́у због свог мириса. Главна опасност за јагоде, у овом случају, су гриње које инфицирају биљку. Уши и сребрна рибица су такође нападају јагоде. За одбијање инсеката користите посебна решења која се продају у продавницама. Или направите инфузију од белог лука. Да бисте то урадили, исецкајте 4 чена, оставите их у топлој води 2 сата, а затим попрскајте јагоде.
Лепа и срећна
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ