Давно је доказано да су стрес и исхрана тесно повезани.
Нисте једини. Кад смо под великим стресом, у храни проналазимо сигурност, утеху и смирење. Тад не једемо како бисмо задовољили физичку, већ емоционалну потребу.
Кесица чипса или парче чоколаде донеће нам краткотрајно задовољство, након чега следи кајање. Тако се ствара зачарани круг - осећамо се лоше, па једемо, па се онда осећамо још лошије. Прекидање везе између хране и осећања прилично је изазовно - ево одакле почети.
Прочитајте још: Ових правила се током дијете не морате придржавати
Не будите престроги према себи
Избегавајте самоомаловажавање онда кад не успете да одолите искушењима. Уместо да из беса што сте прекршили донету одлуку поједете још више, будите свесни да нико није савршен. Дозволите себи место за грешке и немојте се додатно кажњавати кајањем.
Позабавите се узроком проблема
Откријте шта вас узнемирава и чини анксиозним. Уместо да проблеме решавате јелом, покушајте да им откријете прави узрок. Водите дневник и записујте кад шта једете и како се у том тренутку осећате. Обратите пажњу на обрасце. Идете до фрижидера сваки пут када гледате вести? Можда је време да промените канал. Осећате се усамљено? Попричајте са чланом породице.
Прочитајте још: Конзумирање ових НАМИРНИЦА у једном оброку се не препоручује!
Уживајте у припреми и конзумирању оброка
Празнични период и рад од куће искористите за припрему омиљене хране и свега оног за шта иначе немате времена. Уложите исто време и пажњу у припрему и једење хране. Искључите ТВ, склоните мобилни и једите без ометања. Дозволите себи да заиста уживате у храни, њеној текстури, мирису, изгледу и укусу. Док једете, користите сва своја чула.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ