Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Ако се будите у току ноћи једну ствар не треба да радите: Већина прави исту грешку

Да ли се често дешава да се пробудите усред ноћи? То није нарочити проблем ако се само окренете на другу страну и поново заспите. Вероватно се тога нећете ни сећати ујутру кад се пробудите.

1733663152_shutterstock_2149994645.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Међутим, ако никако не можете да се поново успавате, једну ствар нипошто не треба да радите, јер би то могло да вам потпуно "разбије" сан. Несаница ће вас исцрпети, сутрадан ћете бити уморни и поспани.

Многи већ знају да није баш добро да се, после ноћног буђења, погледа на сат. Често се може десити да се од тога расаните и упаднете у стрес што вам је остало тако мало времена за одмор.

Ипак постоји нешто још горе, а то је да проверите колико је сати - на мобилном телефону. Обично нам је баш телефон најближи, али кад се се већ једном дохватимо "плавог екрана", будемо у искушењу и да бацимо поглед на вести или прелистамо друштвене мреже. Баш је то оно што не треба да урадимо, објашњава др Фиона Борвик са стенфордског Медицинског факултета.

Плава светлост екрана и садржај друштвених мрежа може додатно да разбуди мозак и омета сан. Уместо тога, уколико не можете да заспите након 10-15 минута, требало би да устанете из кревета.

Пређите на неко мирно и удобно место у кући, на пример, на софу у дневној соби и бавите се нечим што не изазива превелику стимулацију - читајте књигу или слушајте музику. Када се поново осетите поспано, вратите се у кревет.

Не треба да остајете у кревету док не можете да заспите, јер тако настаје асоцијација између кревета и стања будности, а не сна. То не треба да радите и само тако ћете моћи да обезбедите себи уреднији сан.
"Уместо да размишљате о несаници, прихватите ситуацију и фокусирате се на нешто друго.

Ако стално размишљате о томе како не спавате, можете да повећате анксиозност и биће вам све теже да се опустите. Прихватите стање будности и фокусирајте се на мирну активност док се не осетите да сте опет спремни за сан", каже др Борвик.

Кључ за бољи сан је избегавање стреса и стимуланса током ноћних буђења. Уместо да проверавате телефон или остајете у кревету, покушајте с умирујућим активностима које ће вам помоћи да се опустите и природно вратите у сан. Квалитетан сан је процес који се гради, како за ову ноћ, тако и за будуће ноћи.

(Лепа и срећна)

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas