Витамин К неопходан је организму из неколико разлога.
Витамину К највише се повезује са згрушавањем крви јер је овај витамин потребан у синтези неколико крвних протеина укључених у згрушавање. Поред тога, још једна кључна улога витамина К је активација протеина потребних за метаболизам костију.
Витамин К је збирно име породице једињења. Постоје различите категорије унутар витамина К. Витамин К1 се налази у тамном лиснатом зеленилу и сојином уљу, а витамин К2 се у мањим количинама може наћи у животињским производима.
Ферментисана храна такође садржи витамин К2. Као витамин растворљив у мастима, чини се да се витамин К из хране најбоље апсорбује када има масти или уља у истом окружењу. Дакле, када једете зелено поврће, додајте и мало уља да повец́ате његову апсорпцију. Тело третира витамин К као маст и складишти га у јетри и масном ткиву.
Прочитајте још: Знакови да смо зависни од КОФЕИНА: Када треба да се упали црвена лампица?
Такође, организам није у могућности да производи довољно витамина К доследно и ослања се на то да га уносите исхраном. Дневна вредност витамина К је 90 микрограма, пише Реал Симпле.
Која храна садржи витамин К?
броколи, купус, карфиол, прокељ, спанаћ, коприва, индијска луцерка (алфафа), лист питомог и дивљег кестена, јелове иглице, остало лиснато зелено поврће, парадајз, грашак, соја, мрква, кромпир, свињска џигерица, биљна уља (полунезасићеним уљима), рибљем уљу, кравље млеко, јогурт, сир, жуманце, морска трава, алге