Vitamin K neophodan je organizmu iz nekoliko razloga.
Vitaminu K najviše se povezuje sa zgrušavanjem krvi jer je ovaj vitamin potreban u sintezi nekoliko krvnih proteina uključenih u zgrušavanje. Pored toga, još jedna ključna uloga vitamina K je aktivacija proteina potrebnih za metabolizam kostiju.
Vitamin K je zbirno ime porodice jedinjenja. Postoje različite kategorije unutar vitamina K. Vitamin K1 se nalazi u tamnom lisnatom zelenilu i sojinom ulju, a vitamin K2 se u manjim količinama može naći u životinjskim proizvodima.
Fermentisana hrana takođe sadrži vitamin K2. Kao vitamin rastvorljiv u mastima, čini se da se vitamin K iz hrane najbolje apsorbuje kada ima masti ili ulja u istom okruženju. Dakle, kada jedete zeleno povrće, dodajte i malo ulja da povećate njegovu apsorpciju. Telo tretira vitamin K kao mast i skladišti ga u jetri i masnom tkivu.
Pročitajte još: Znakovi da smo zavisni od KOFEINA: Kada treba da se upali crvena lampica?
Takođe, organizam nije u mogućnosti da proizvodi dovoljno vitamina K dosledno i oslanja se na to da ga unosite ishranom. Dnevna vrednost vitamina K je 90 mikrograma, piše Real Simple.
Koja hrana sadrži vitamin K?
brokoli, kupus, karfiol, prokelj, spanać, kopriva, indijska lucerka (alfafa), list pitomog i divljeg kestena, jelove iglice, ostalo lisnato zeleno povrće, paradajz, grašak, soja, mrkva, krompir, svinjska džigerica, biljna ulja (polunezasićenim uljima), ribljem ulju, kravlje mleko, jogurt, sir, žumance, morska trava, alge