Сирово поврће има различите храњиве материје од куваног и у неким случајевима, оно је бољи избор.
Генерално нема исправног или погрешног начина коришћења поврћа у исхрани, али неко поврће је здравије јести кувано, а друго не, а то вам може помоћи у оптимизацији количине витамина, минерала и антиоксиданса које тијело апсорбује.
Поврће је богато витаминима и минералима. Витамини у поврћу категоришу се као они топљиви у мастима и топљиви у води.
Витамини топљиви у мастима, који укључују витамине А, Д, Е и К, стабилнији су, док су витамини топљиви у води, као што су витамин Ц и Б осетљивији на кување и тако се губе.
Зато се често препоручује неке врсте поврћа јести сирове како би максимизовали количину храњивих састојака из њих. Поврће је такође богато антиоксидансима, а они се у неком поврћу приликом кувања уништавају, а у некима постају биорасположиви. То значи да тело боље апсорбује храњиве материје из њих. Начин кувања такође игра улогу у опстанку минерала и антиоксиданса.
Поврће које је здравије јести сирово
Поврће богато витамином Ц попут брокуле, спанаћа и зелене салате најбоље утиче на здравље када се једе сирово. Код њих кување смањује удио витамина Ц. Кељ и грашак је здравије јести сиров.
Поврће богато антиоксидансима које је такође здравије јести сирово су бели лук, корен першуна и порилук, а од зачина зелени бибер у зрну.
Поврће које је боље јести кувано
Постоји поврће чији се антиоксиданси боље апсорбују у телу када се претходно скувају. Како би искористили све храњиве материје, скувајте мркву, шпароге, цвеклу и карфиол.
Кување има и позитиван учинак на бољу апсорпцију бета каротена у поврћу попут шаргарепе, тиквица и бундеве.