Мушмуле су богате, а неправедно заборављени. А добре су за варење, имунитет, кжу и косу. Зашто су заборављене мушмуле?
Мушмула је необично воће, карактеристичног укуса и специфичне текстуре, пореклом из југоисточне Европе и западне Азије, вековима је цењено због својих нутритивних својстава. Иако је данас мање познато, све се више враћа у исхрани и козметици, захваљујући својим нутритивним предностима.
Мушмуле су воћке из породице ружа (Росацеае), а плод им је округао, браон боје, са пет карактеристичних „зуба“ на врху. У почетку су тврде и готово нејестиве, али постају укусне тек када сазру, односно постану мекане и смежуране. Овај процес зрења је пресудан за њихову потрошњу, јер тада воће добија сладак и деликатан укус. Иако на први поглед мушмуле могу деловати неугледно и непривлачно, иза њиховог изгледа крије се мноштво хранљивих материја које благотворно утичу на организам.
Сезона мушмула почиње у касну јесен, обично у октобру и новембру, када се плодови беру, али свој најбољи укус добијају тек после првих мразева. Зато се често каже да су мушмуле „зимско воће” – воће које је најбоље јести када је већ презрело. Када се уберу, обично се остављају на хладном и сувом месту да сазре. После неколико недеља или месеци постају мекане и спремне за конзумацију.
Плодови се могу кувати или пећи и користити у разним јелима, као што су компоти, џемови, мармеладе или сосови. Њихова слатко-кисела нота даје посебан укус десертима, а често се комбинују са јабукама, крушкама и другим воћем.
Листови мушмуле такође имају лековита својства и могу се користити за прављење чаја који помаже код сметњи у варењу и јача имунитет. Иако се, нешто ређе, могу сушити за конзумацију током зиме, на сличан начин као суве шљиве или смокве.
Садрже висок удео дијеталних влакана, која помажу у регулисању дигестивног система и спречавању затвора. Због својих природних лаксативних својстава, често се препоручују особама са проблемима са варењем. Ово воће је богато витамином Ц који је неопходан за јачање имунитета и заштиту организма од инфекција. Витамин Ц такође помаже у борби против слободних радикала и штити ћелије од оксидативног стреса.
Због ниског гликемијског индекса, мушмула је погодна за особе са дијабетесом јер не изазива нагли пораст шећера у крви.
Мушмуле имају благо диуретичко дејство, које подстиче излучивање вишка течности и токсина из организма и на тај начин доприноси детоксикацији.
Осим што су корисне у исхрани, мушмуле се све више користе у козметичкој индустрији. Екстракти плодова и семена мушмуле богати су антиоксидансима, витаминима и есенцијалним масним киселинама, што их чини одличним за негу коже и косе.
Екстракти мушмуле помажу у борби против старења коже, стимулишу производњу колагена и штите кожу од штетних утицаја околине. Креме и серуми на бази мушмуле хидрирају кожу, чинећи је еластичнијом и сјајнијом. Уље добијено од семена мушмуле може се користити за негу суве и оштећене косе. Храни кожу главе, стимулише раст косе и чини косу глатком и сјајном.
(Сенса)
БОНУС ВИДЕО