До њиховог оштећења доводи негативан процес који траје неколико година, као резултат лоших животних навика и неправилног опхођења према другим обољењима, нарочито дијабетесу.
Здравље бубрега не нарушава се преко ноћи.
Према кинеској традиционалној медицини бубрег је један од најважнијих органа, а Кинези га чак називају и другим срцем. Такво схватање има утемељење, јер када бубрези изгубе функцију или је она нарушена, сви органи у телу полако губе равнотежу.
Да би сачували здравље обратите пажњу на ових 10 ставри:
Физичка неактивност
Вежбање је одлично за тело и циркулацију и може да помогне у регулацији шећера у крви и одржавању оптималне телесне тежине. Студије су показале да губитак тежине позитивно утиче на функцију бубрега.
Прочитајте још: Колико ШЕЋЕРА дневно можемо да конзумирамо: Стручњаци објашњавају
Уздржавање од одласка у тоалет
Нередовно мокрење може да буде веома лоше за бубреге, јер се задржавју токсини које би требало избацити из организма. Временом, то може да доведе до попуштања контроле мокрења (инконтиненције), као и бубрежног каменца и других оштећења бубрега.
Пушење
Пушење повећава ризик од кардиоваскуларних болести, јер повећава број откуцаја срца, сужава крвне судове, штети крвотоку и доводи и до артеросклерозе крвних судова у бубрезима.
Нередовно мокрење може да буде веома лоше за бубреге.
Недовољно воде
Правилан рад бубрега зависи од адекватног протока течности. Дехидратација је један од разлога за оштећења бубрега и стварање бубрежног каменца.
Прочитајте још: Шест витамина чувају здравље и УСПОРАВАЈУ СТАРЕЊЕ!
Висок крвни притисак
Важно је да се с времена на време контролише крвни притисак, јер хипертензија је водећи узрок оштећења бубрега.
Много слаткиша
Конзумирање превише шећера може да утиче на пораст нивоа мокраћне киселине, што често резултира развојем неких обољења. Зато бирајте посластице са више влакана, а мање шећера, као што је воће.
Неправилна исхрана
Традиционално "лоше" намирнице као што су бели пиринач, бели хлеб и тестенина су добри за бубреге тако да немојте да их елиминишете у потпуности. Једите много свежег поврћа и воћа. Протеине конзумирајте у умереним количинама. Биљни и одређени животињски извори протеина попут пилетине и рибе су лакши за бубреге.
Прочитајте још: Вежбе које чувају виталност и враћају енергију
Једите много свежег поврћа и воћа.
Лекови "на своју руку"
Не узимајте таблете и друге медикаменте "на своју руку". Одређени лекови могу да узрокују оштећења бубрега ако се узимају на погрешан начин или се не прати њихово дејство. Лако доступни лекови против болова као што је ацетилсалицилна киселина и ибупрофен су лоши за бубреге ако се узимају редовно или на дневној бази. Одређени антибиотици такође могу бити штетни.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ