Ако се осећате уморно након оброка, сигурно да нисте једини.
Поспаност након оброка (позната и као осећај умора након јела) може имати неколико различитих узрока, каже Џесика Кординг, регистрована дијететичарка и ауторка књиге "Тхе Литтле Боок оф Гаме Цхангерс".
Она објашњава да састав и величина ваших оброка могу играти улогу променом нивоа шећера у крви и одређених хемикалија у мозгу, као што је серотонин, који регулише сан. Други фактори такође могу играти улогу, укључујући колико спавате и колико физичке активности имате сваког дана.
Иако је прилично нормално да се с времена на време осећате уморно након јела, вероватно је добра идеја да посетите свог доктора ако се свакодневно осећате исцрпљено.
Умор може бити знак многих других озбиљних здравствених проблема, укључујући аутоимуна стања, проблеме са штитном жлездом, недостатак гвожђа, анксиозност, депресију и поремећаје спавања.
Она такође објашњава да стање које се зове реактивна хипогликемија може изазвати низак ниво шећера у крви два до пет сати након јела, што резултира умором, знојењем и дрхтањем.
Преоптерећење храном богатом триптофаном (врста аминокиселине) може довести до пада нивоа енергије након оброка. Триптофан је значајан за производњу серотонина, који може играти улогу у оном поспаном, пуном, блаженом осећају који добијете одмах након оброка.
Ако сте се икада осећали баш преморено након вечере, можда је за то крив триптофан који се налази на пример у ћуретини. Други уобичајени извори укључују пилетину, рибу, млеко, јаја, семе и соју.
Угљени хидрати могу довести до поподневног пада, због чега се осећате уморно након конзумирања шећера или слаткиша.
Када неко једе оброк с веома високим садржајем угљених хидрата који нема много протеина, масти или влакана да би ублажио разградњу тих угљених хидрата, може доживети краткорочно повећање енергије како им расте шећер у крви. Међутим, они тада доживљавају умор повезан са каснијим падом шећера у крви.
(Б92.нет/ Клиx.ба)
БОНУС ВИДЕО