Oglas
· · Komentari: 0
ISHRANA

Izbegavajte navike koje ugrožavaju ZDRAVLJE vaših BUBREGA

Do njihovog oštećenja dovodi negativan proces koji traje nekoliko godina, kao rezultat loših životnih navika i nepravilnog ophođenja prema drugim oboljenjima, naročito dijabetesu.

1605872591_Depositphotos_1913408_s-2019.jpg
Foto: Deposit
Oglas

Zdravlje bubrega ne narušava se preko noći.

Prema kineskoj tradicionalnoj medicini bubreg je jedan od najvažnijih organa, a Kinezi ga čak nazivaju i drugim srcem. Takvo shvatanje ima utemeljenje, jer kada bubrezi izgube funkciju ili je ona narušena, svi organi u telu polako gube ravnotežu.

Da bi sačuvali zdravlje obratite pažnju na ovih 10 stavri:

Fizička neaktivnost

Vežbanje je odlično za telo i cirkulaciju i može da pomogne u regulaciji šećera u krvi i održavanju optimalne telesne težine. Studije su pokazale da gubitak težine pozitivno utiče na funkciju bubrega.

Pročitajte još: Koliko ŠEĆERA dnevno možemo da konzumiramo: Stručnjaci objašnjavaju

Uzdržavanje od odlaska u toalet

Neredovno mokrenje može da bude veoma loše za bubrege, jer se zadržavju toksini koje bi trebalo izbaciti iz organizma. Vremenom, to može da dovede do popuštanja kontrole mokrenja (inkontinencije), kao i bubrežnog kamenca i drugih oštećenja bubrega.

Preterano konzumiranje alkohola
Bubrezi pomažu telu da filtrira štetne stvari iz organizma, uključujući i alkohol. Dakle, ako preterujete sa alkoholom, bubrezi su pod ogromnim pritiskom. Na taj način može da dođe do njihovog oštećenja.

Pušenje

Pušenje povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti, jer povećava broj otkucaja srca, sužava krvne sudove, šteti krvotoku i dovodi i do arteroskleroze krvnih sudova u bubrezima.

Neredovno mokrenje može da bude veoma loše za bubrege.

Nedovoljno vode

Pravilan rad bubrega zavisi od adekvatnog protoka tečnosti. Dehidratacija je jedan od razloga za oštećenja bubrega i stvaranje bubrežnog kamenca.

Pročitajte još: Šest vitamina čuvaju zdravlje i USPORAVAJU STARENJE!

Visok krvni pritisak

Važno je da se s vremena na vreme kontroliše krvni pritisak, jer hipertenzija je vodeći uzrok oštećenja bubrega.

Mnogo slatkiša

Previše soli
Visok nivo natrijuma u ishrani, bilo u obliku soli ili češće preko skrivenih izvora, veoma je problematičan, pogotovo ako postoji sklonost ka hipertenziji. Mnoge grickalice, većina brze hrane, konzervirana hrana i upakovane namirnice, sadrže velike količine natrijuma, pa ih treba smanjiti.

Konzumiranje previše šećera može da utiče na porast nivoa mokraćne kiseline, što često rezultira razvojem nekih oboljenja. Zato birajte poslastice sa više vlakana, a manje šećera, kao što je voće.

Nepravilna ishrana

Tradicionalno "loše" namirnice kao što su beli pirinač, beli hleb i testenina su dobri za bubrege tako da nemojte da ih eliminišete u potpunosti. Jedite mnogo svežeg povrća i voća. Proteine konzumirajte u umerenim količinama. Biljni i određeni životinjski izvori proteina poput piletine i ribe su lakši za bubrege.

Pročitajte još: Vežbe koje čuvaju vitalnost i vraćaju energiju

Jedite mnogo svežeg povrća i voća.

Lekovi "na svoju ruku"

Ne uzimajte tablete i druge medikamente "na svoju ruku". Određeni lekovi mogu da uzrokuju oštećenja bubrega ako se uzimaju na pogrešan način ili se ne prati njihovo dejstvo. Lako dostupni lekovi protiv bolova kao što je acetilsalicilna kiselina i ibuprofen su loši za bubrege ako se uzimaju redovno ili na dnevnoj bazi. Određeni antibiotici takođe mogu biti štetni.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas