Да ли сте знали да је остеопороза најчешћи узрок прелома код жена у постменопаузи и старијих мушкараца?
Да бисмо вам помогли да разумете узроке, како настаје и шта можемо да урадимо како би спречили настанак и последице остеопорозе, разговарамо са проф. др Емилијом Дубљанин Распоповић, специјалистом физикалне и рехабилитационе медицине и субспецијалистом медицине бола, Универзитетски клинички центар Србије.
Остеопороза је “тиха” болест, јер пацијенти типично немају симптоме, нити претпостављају да болују од ове болести све док не дође до прелома костију или прелома једног или више кичменог пршљена. Настаје када дође до смањења коштане густине и коштане масе, или када се промене квалитет или структура костију. То доводи до смањења коштане снаге и повећава ризик од настанка прелома костију. Преломи могу настати након пада са сопствене висине, наглог покрета, приликом подизања или савијања. Карактеристични остеопоротични преломи су прелом кука, кичмених пршљенова и ручног зглоба, али преломи могу настати и на другим костима. Преломи као последица остеопорозе јављају се широм света код једне од три жене и код једног од пет мушкараца старијег од 50 година.
Иако је остеопороза безболно обољење, преломи могу имати озбиљне последице које мењају живот.
Ево само неколико чинењица.
- Када остеопороза захвати кости кичме то често доводи до бола, губитка висине и погрбљене постуре.
- Бол и ограничена покретљивост доводи до губитка квалитета живота, зависности од трећег лица, неспособност обављања активности дневног живота, као и осећаја изолације или депресије.
- Онеспособљеност као последица остеопорозе упоредива је или већа од оне које изазивају многа друга обољења. Код пацијената који су запослени доводи до значајног броја дана одсуства са посла
- Око 33% пацијената са преломом кука у потпуности је зависно или се налази у старачком дому годину дана након прелома кука. Око 20-24% умре унутар једне године након прелома кука.
- Једен прелом значајно повећава ризик од будућих прелома, што може довести до каскаде нових прелома и последично узроковати бол и онеспособљеност.
Проф. др Емилија Дубљанин Распоповић
ДА ЛИ СТЕ ВИ ПОД РИЗИКОМ?
Особе страрије од 60 године имају већи ризик од остеопорозе од млађих људи. Међутим, могуће је имати остеопорозу и у млађим годинама. Код жена менопауза најављује брзи почетак коштаног губитка. То је разлог зашто жене треба да обрате посебну пажњу на коштано здравље у млађем узрасту.
Остеопороза нема очигледне симптоме. Веома је важно да разговарате са вашим лекаром ако препознајете неке од фактора ризика. Ово су неки од најчешћих фактора ризика за остеопорозу и остеопоротичне преломе: прелом кости након педесете године, губитак висине од 4 цм или више, погрбљена постура, ниска телесна маса. Медицинска стања у вези са остеопорозом (реуматоидни артритис, диабетес, карцином дојке или простате, одређена дигестивна обољења), дуже коришћење глукокортикоида, преломи кука или остеопороза код родитеља, низак унос калцијума или избегавање сунца, седентеран начин жиовта, пушење или прекомерни унос алкохола.
ПОСТАВЉАЊЕ ДИЈАГНОЗЕ
Процена коштаног здравља подразумева процену ризика за настанак прелома. Златни стандард за постављање дијагнозе остеопорозе је мерење минералне коштане густине (ДЕXА). То је брз и безболан тест којим се процењује минерална коштана густина у пределу кука и кичме. Резултати се представљају као разлика тестиране особе у односу на нормалну здраву популацију.
Остеопенија значи да је ваша минерална коштана густина нижа од нормалне, али то не значи да ће свака особа којој се дијагностификује остеопенија развити остеопорозу. Уколико резултати показују да имате остеопенију или остеопорозу то значи да имате повишен ризик од прелома костију.
Фото: промо
ОСТЕОПОРОЗА СЕ МОЖЕ ЛЕЧИТИ
Код пацијената који имају висок ризик за настанак прелома, терапија је неопходна за ефикасно смањење ризика од коштаних прелома због остеопорозе.
Данас постоји више опција за лечење остеопорозе него што је икада постојало. Тип терапије који ће вам бити преписан зависи од тога колики је ваш индивидуални ризик.
Показано је да терапије смањују ризик од настанка прелома кука за 40%, кичмених пршљенова за 30-70%, а осталих за 30-40%. Ваш доктор ће такође преписати калцијум и суплементе витамина Д како би осигурао да ћете добити довољно ових важних елемената.
Постоји велики број суплемената који у себи садрже витамин Д. Мојим пацијентима увек препоручујем K2D3® Viva. Поред витамина Д садржи и витамин К2 и то форму витамина, МК-7, са највећом искористљивошћу у организму.
Такође важне су и адекватне вежбе јачања за одржавање ослонца, повећање мишићне снаге и побољшање баланса. Неопходно је и сагледати како да ваш дом направите сигурнијим и на тај начин спречите ризик од прелома.
ЖИВИТЕ ЖИВОТ КОЈИ ЈЕ ЗДРАВ ПО ВАШЕ КОСТИ!
Пратите следеће препоруке да бисте подржали здравље ваших костију:
Избегавајте пушење и прекоморни унос алкохола.
Храните се здраво и избалансирано, уноисте довољно калцијума и протеина.
Будите физички активни, потрудите се да вежбате 30 до 40 минута, три до четири пута недељно радећи вежбе са оптерећењем.
Проводите више времена напољу да бисте обезбедили довољно витамина Д или уносите суплементе уколико је то потребно!