Код проблема са штитастом жлездом свакако се треба саветовати с лекаром
Да ли се дешава да вам је стално превише топло иако бројке на термометру показују да температура и није баш висока?
Или данима мало једете а ипак добијате на тежини? Можда вас прати осећај константног умора уз честе промене у нивоу енергије и расположења?
А можда је ситуација обрнута: динамични сте (и превише), срчани пулс вам је константно убрзан, једете и више него обилно, а губите на тежини?
Било како било, ово су само неки од знакова који говоре да је време да проверите у каквом је стању ваша штитна жлезда.
На здравље штитне жлезде треба да мислимо на време и да урадимо све што можемо како бисмо сачували ову важну жлезду и како би она могла несметано да обавља своје функције.
Штитна жлезда и исхрана
Од давнина је познато да здравље на уста улази, тако да и штитна жлезда „воли“ одређене намирнице које јој помажу у одржавању њеног правилног рада.
Такође постоји и одређена храна која нарушава њен рад као што је нпр. храна која садржи глутен (пшеница и још пар житарица.) Код особа које имају извесну интолеранцију на глутен, може доћи до аутоимуне реакције која уједно оштећује и ткиво штитне жлезде.
Механизам оштећења је прилично бизаран: Погођене особе обично имају синдром пропустљивих црева, па молекули глутена пролазе у крвоток где бивају препознати као уљези. Имуни систем реагује, шаље одбрамбене снаге које га успешно елиминишу.
1. Пржена и прерађена храна
Са њом нећете унети у организам ништа добро, али ћете зато унети много више натријума и лоших масноћа него што сте планирали. Ове супстанце имају негативан утицај на цело тело, па тако и на штитну жлезду.
2. Глутен
Ово се односи на особе који га тешко подносе, а према истраживањима, велики број пацијената с болестима штитне жлезде има и целијакију.
За здравље штитасте жлезде пожељни су следећи нутријенти:
Селен – налази се у печуркама, морским раковима, бакалару, туни, телећој јетри, бразилским орасима, семенкама сунцокрета, целим житарицама
Гвожђе – природни извори су црвено месо, телећа јетра, риба, јаја, орашасти плодови, семенке бундеве, спанаћ, блитва, кељ, купус
Калцијум – има га у зеленом лиснатом поврћу, броколију, млеку и млечним производима, репи, сардели, лососу, шкољкама, зоби, махунаркама, орашастим плодовима
Цинк – садрже га телећа јетра, црвено месо, шампињони, спанаћ, тиквице, шпаргла
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ