Поред бројних бенефита, ово поврће је веома укусно и познато у свим кухињама света
Сви делови тиквица су јестиви, а иако се плод најчешц́е користи у кулинарству, и њихови цветови су веома укусни. Посебно се препоручују у исхрани људи који желе да изгубе тежину.
Тиквице су добро познате у готово свим кухињама света. Људи их једу више од десет хиљада година и током тог дугог периода променили су свој облик и укус, па су од некада горког поврц́а са мало меснатог дела у тврдој кожи еволуирали у меснат и сладак плод какав данас познајемо. Иако су углавном доступнецеле године, њихова права сезона сазревања је касно пролец́е и лето, од маја до краја јула расту у природним летњим баштама. Тада су најукусније, а свеже и свеже убране садрже највише хранљивих материја.
Веома се лако узгајају, па ц́е се добро снац́и и на балкону, а потребна вам је само добра садница, квалитетна земља и дубока саксија. Толико су плодне и расту тако брзо да ц́е у периоду зрења, чак и на балкону, без проблема нарасти довољно за један оброк сваке недеље.
Прочитајте још: Помоћу ових ПЕТ намирница које сигурно имате у кухињи, избрисаћете БОРЕ као гумицом
Укус тиквица је благ и деликатан. Имају мало калорија, само 16 калорија на сто грама. Чињеница да су лагани не умањује њихов нутритивни квалитет. Садрже скоро 95 одсто воде и обиље витамина, минерала и других хранљивих материја. Међу њима се издвајају витамин А, који је неопходан за вид, раст и развој костију, витамин Ц као моц́ан антиоксиданс и витамини групе Б, док су од минерала магнезијум и фосфор важни за коштану масу, затим манган, гвожђе, калцијум, калијум и цинк.
Тиквице су богате и другим здравим хранљивим материјама, међу којима се могу издвојити омега-3 масне киселине, фолна киселина и триптофан, који је одговоран за регулацију сна.
Фото: Пиxабаy
Кора жуте тиквице је богата бета-каротеном. Због ниске калоријске вредности, тиквице су, као и вец́ина поврц́а, одличан избор за све који желе да одрже витку и идеалну телесну тежину. Посебно се препоручују у исхрани људи који желе да изгубе тежину; напуниц́е стомак, обезбедити телу много корисних састојака, а због врло мало калорија нец́е га оптеретити. Код нас се тиквице најчешц́е спремају на роштиљу, пржене у тигању, пуњене, поховане, додају се салатама и тестенинама или користе у крем-супама.
Кувари користе тиквице за прављење укусних сирових шпагета, а у италијанској кухињи често се прави хлеб од тиквица, или се тиквице додају мешавини за палачинке.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ