Прочитајте све о особама које су одлучиле да тестирају брзу храну. Занимало их је шта ће се десити ако је једу сваки дан.
Доносимо приче троје људи који су се усудили да експериментишу - сваки дан једу брзу храну. Прочитајте како се све завршило.
1. експеримент - Фиби Џексон-Едвардс
Ко је ово?
Новинарка, 27 година (у време експеримента имала је 24 године)
Колико је трајао експеримент?
7 дана само на брзој храни
Фиби Џексон-Едвардс, рођена у Лондону, јела је брзу храну читаву недељу по упутствима из "Дејли Мејла". Пре него што је експеримент почео, прошла је низ медицинских тестова. Тестови су показали да је проценат масти у њеном телу око 23 одсто (што је нормално за њене године), док унутрашњи органи и системи раде без одступања.
"Првог дана експеримент ме је силно обрадовао. Ујутру сам доручковала велики сендвич са сланином, узела БигМац оброк у Мекдоналдсу за ручак и отишла у КФЦ увече. Моје колеге су биле љубоморне, па су говориле: 'О, ти једеш оно о чему сви само сањамо'", присећа се Фиби и додаје да је радовање брзо прошло.
За седам дана, Џексон-Едвардс је посетила сваки ланац брзе хране у Лондону. Јела је ћевапе на уличним тезгама, хамбургере и помфрит у ланцима ресторана, а увече је наручивала пицу за вечеру.
"Четвртог дана укус брзе хране ми се чинио одвратним. Почела сам да се тешко будим, што ми се никада раније није десило, а дању сам једва вукла ноге. Кожа на мом лицу постала је масна и сјајна. Сви моји пријатељи су коментарисали мој нездрав изглед", каже Фиби.
Поред тога, према речима новинарке, једење брзе хране чинило ју је антисоцијалном. Њени пријатељи су се придржавали здраве исхране, па је током експеримента почела мање да комуницира са својим кругом пријатеља - била је приморана да једе пицу сама испред телевизора.
Резултат експеримента: за само седам дана дневне конзумације брзе хране, проценат телесне масти Фиби Џексон-Едвардс порастао је са 23 на 25 одсто. Истовремено, због масноће, обим кукова јој се скоро удвостручио. Било је проблема са спавањем, летаргије током дана и проблема са кожом. Фиби Џексон је требало око месец и по дана да се врати у претходно стање након седам дана брзе хране.
2. експеримент - Георгиј Малетс
Ко је ово?
Блогер, 27 година (у време експеримента имао је 24 године)
Колико је трајао експеримент?
14 дана само на брзој храни
Московски блогер Георгиј Малетс пристао је да учествује у експерименту који је спровела једна од престоничких клиника. Морао је да једе само брзу храну, чипс и слаткише 14 дана. Заједно са њим, још две особе су завршиле студију: једна је пила 4 литре пива дневно две недеље, друга је исто толико времена спавала мање од три сата дневно.
На крају две недеље, сам Георгиј је признао да није приметио никакве промене у свом изгледу. Међутим, медицински тестови су показали супротно. Током 14 дана, ниво глукозе у крви му се повећао (са 5,3 ммол/л на 6,0 ммол/л). Лекари су дошли до закључка да наставак исхране у овом стилу значи неизбежан развој дијабетеса. Поред тога, смањен је ниво доброг холестерола, који уклања вишак лошег холестерола из крви. Овај пад повећава ризик од срчаних болести, срчаног удара и можданог удара. Лекари су такође приметили повећање крвног притиска.
3. експеримент - Морган Спурлок
Ко је ово?
Режисер документарца, 47 година (у време експеримента имао је 33 године)
Колико је трајао експеримент?
30 дана само на брзој храни
Године 2004. амерички редитељ Морган Спурлок одлучио је да на сопственом примеру покаже колико је брза храна штетна. Јео је брзу храну 30 дана заредом и снимао себе. Као резултат експеримента, добијен је документарац Супер Сизе Ме. Филм је 2005. године добио Оскара за најбољи документарни филм године.
Пре него што је експеримент почео, Спурлок је био здрав човек. После само 30 дана, све се променило. Његова тежина се повећала за 11 кг због масноће, појавио се бол у пределу јетре, сан и расположење су се погоршали (Спурлок се жалио да му расположење "више пута дневно скаче са лошег на добро"). Редитељ је почео да пати од депресије, осећао се летаргично, преплављено и признао је да има проблема са потенцијом. Лекари који су пратили његово здравље, препоручили су му да прекине експеримент, плашећи се неповратних последица. Спурлоку је требало више од годину дана да се врати у нормално стање.
Мондо
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ