Начин на који спавамо је много важан
Стручњаци се често баве тиме, када је најбоље време за спавање, како дневне обавезе утичу на квалитет сна и слично, а према неким истраживањима, као и да прекиди сна у току ноћи имају одређени утицај на нас.
Прочитајте још: Седам навика које УНИШТАВАЈУ СТОПАЛА
Резултати истраживања су показали да прекидање сна има веома негативан ефекат на нас после буђења и да је горе тако спавати него спавати временски краће. Разлози за прекидање сна могу бити различити : од здравствених, преко неочекиваних, а најчешће се будимо сами у току ноћи када имамо осећај да ћемо закаснити или се бојимо да ћемо се успавати и да нећемо устати на време.
Испрекидан сан је највећи разлог за нерасположење од раног јутра. Колико год да нам се чини да се због мањка сна можемо тако осећати, научници су дошли до закључка да је ипак прекидање сна јачи узрок нерасположења. Истраживање је укључивало 62 особе које су биле излагане различитим условима за спавање. Након три узастопне ноћи, колико је трајао експеримент, учесници су били изложени присилним буђењима неколико пута у току ноћи или су касно одлазили на спавање.
Фото: деспоситос
Управо се тако дошло до закључка – на који начин прекидање сна утиче на расположење, а како касно одлажење на спавање утиче на наш организам. Прекидање сна веома је стресно за наш организам који се због тога не одмара довољно и не пролази кроз све фазе сна на начин на који би требало – што доводи до значајног пада доброг расположења.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ