Када легнемо да спавамо, готово увек се намештамо у пози која нам највише одговара. Но, нечија омиљена поза, може представљати проблем за здравље.
Усвајање правилног положаја за спавање од изузетне је важности због користи које пружа за целокупно здравље, као и због смањења ризика од превремених повреда костију, мишића или нерава у телу.
С друге стране, многи се питају зашто се, упркос дужем спавању, осећају све уморније. Такви осећаји често се могу објаснити неправилним или неодговарајућим положајем за спавање, иако и неадекватан кревет, који је превише тврд или превише мекан, може такође бити узрок.
Које су то, дакле, 4 најгоре позе за спавање које лекари не препоручују?
Положај 1: Фетални положај
Фетални положај подразумева спуштање главе унапред, савијање леђа, прегибање кукова и савијање колена. Овај положај је посебно нездрав због тога што може негативно утицати на многе делове тела. Дуго спавање у овом положају може повећати ризик од стварања проблема, пише портал болнице "Самитвеј".
Положај 2: Спавање на стомаку
Спавање на стомаку сматра се нездравим јер може ометати дисање и узроковати неправилну закривљеност кичме. Окретање главе на једну страну док спавате у овом положају додатно доприноси тој закривљености. То може довести до упале и бола у вратним мишићима, као и до болова у леђима. Зато се спавање на стомаку не препоручује. Међутим, ако већ морате спавати у овом положају, препоручује се да то буде кратко време и да користите јастук испод груди или стомака ради већег комфора.
Положај 3: Полулежећи, полуседећи положај
Седење у полулежећем положају с јастуком који подржава доњи део леђа док седите на кревету или софи и користите телефон, читате књигу или гледате ТВ, често подразумева савијање или спуштање врата на дуже време. Ако се ово често понавља, повећава се оптерећење кичме, што може резултирати болом и отоком у раменима, као и боловима у доњем делу леђа због закривљености кичме у овом положају.
Положај 4: Ослањање главе на надлактицу
Стални притисак на надлактицу, где се налази радијални нерв, може настати када ослоните главу на њу или прекрстите руке на површини, попут наслона столице. Ако се тај притисак дуго задржи, може доћи до оштећења нерава. Најчешћа последица овог притиска је стање познато као "висећа шака" (енгл. wрист дроп), што отежава подизање шаке на погођеној страни. Ово стање, узроковано продуженим притиском на радијални нерв, познато је и као "парализа суботе увече" или "парализа меденог месеца". Већина случајева није озбиљна и повлачи се без лечења.
Време опоравка варира, али обично траје око три до четири недеље. Током овог периода опоравка, лекари често препоручују вежбе за јачање мишића ручног зглоба, шаке и подлактице како би се спречила атрофија мишића и укоченост ручног зглоба.
Назив "парализа суботе увече" или "парализа меденог месеца" потиче од случајева код људи који, након прекомерног конзумирања алкохола, заспу наслоњени главом на надлактицу у кафани, или код оних који у новим везама дозвољавају партнеру да заспи с главом на њиховој надлактици, само да би се пробудили с "висећом шаком" и немогућношћу подизања руке.
(Стил)
БОНУС ВИДЕО