Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

4 положаја спавања која доктори не препоручују: Пробудићете се уморни и нерасположени

Када легнемо да спавамо, готово увек се намештамо у пози која нам највише одговара. Но, нечија омиљена поза, може представљати проблем за здравље.

1733669223_shutterstock_2527104289.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Усвајање правилног положаја за спавање од изузетне је важности због користи које пружа за целокупно здравље, као и због смањења ризика од превремених повреда костију, мишића или нерава у телу.

С друге стране, многи се питају зашто се, упркос дужем спавању, осећају све уморније. Такви осећаји често се могу објаснити неправилним или неодговарајућим положајем за спавање, иако и неадекватан кревет, који је превише тврд или превише мекан, може такође бити узрок.

Које су то, дакле, 4 најгоре позе за спавање које лекари не препоручују?

Положај 1: Фетални положај

Фетални положај подразумева спуштање главе унапред, савијање леђа, прегибање кукова и савијање колена. Овај положај је посебно нездрав због тога што може негативно утицати на многе делове тела. Дуго спавање у овом положају може повећати ризик од стварања проблема, пише портал болнице "Самитвеј".

Положај 2: Спавање на стомаку

Спавање на стомаку сматра се нездравим јер може ометати дисање и узроковати неправилну закривљеност кичме. Окретање главе на једну страну док спавате у овом положају додатно доприноси тој закривљености. То може довести до упале и бола у вратним мишићима, као и до болова у леђима. Зато се спавање на стомаку не препоручује. Међутим, ако већ морате спавати у овом положају, препоручује се да то буде кратко време и да користите јастук испод груди или стомака ради већег комфора.

Положај 3: Полулежећи, полуседећи положај

Седење у полулежећем положају с јастуком који подржава доњи део леђа док седите на кревету или софи и користите телефон, читате књигу или гледате ТВ, често подразумева савијање или спуштање врата на дуже време. Ако се ово често понавља, повећава се оптерећење кичме, што може резултирати болом и отоком у раменима, као и боловима у доњем делу леђа због закривљености кичме у овом положају.

Положај 4: Ослањање главе на надлактицу

Стални притисак на надлактицу, где се налази радијални нерв, може настати када ослоните главу на њу или прекрстите руке на површини, попут наслона столице. Ако се тај притисак дуго задржи, може доћи до оштећења нерава. Најчешћа последица овог притиска је стање познато као "висећа шака" (енгл. wрист дроп), што отежава подизање шаке на погођеној страни. Ово стање, узроковано продуженим притиском на радијални нерв, познато је и као "парализа суботе увече" или "парализа меденог месеца". Већина случајева није озбиљна и повлачи се без лечења.

Време опоравка варира, али обично траје око три до четири недеље. Током овог периода опоравка, лекари често препоручују вежбе за јачање мишића ручног зглоба, шаке и подлактице како би се спречила атрофија мишића и укоченост ручног зглоба.

Назив "парализа суботе увече" или "парализа меденог месеца" потиче од случајева код људи који, након прекомерног конзумирања алкохола, заспу наслоњени главом на надлактицу у кафани, или код оних који у новим везама дозвољавају партнеру да заспи с главом на њиховој надлактици, само да би се пробудили с "висећом шаком" и немогућношћу подизања руке.

(Стил)

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas