Често се поломише о томе колико је важно да заспимо пре поноћи и како наше тело може да зна када је поноћ.
Истраживања на ову тему кажу да то може да има огромну разлику у нашем квалитету сна, продуктивности и укупном здрављу. Можда сте чули фразу „сат сна пре поноћи вреди два после“, а то је зато што имамо унутрашњи биолошки сат или циркадијални ритам који шаље сигнале нашем мозгу да је време за сан када сунце зађе.
Изласком изван нашег циркадијалног ритма или његовим поремећајем, потенцијално можемо да одбацимо наш унутрашњи биолошки сат и тако да негативно утичемо на наше физичко и ментално здравље.
Прочитајте још: Решите се бола за 5 МИНУТА: Који прст треба да масирате када вас заболи ГЛАВА, СТОМАК или ЛЕЂА
Како наша тела знају колико је сати?
Наш циркадијални ритам помаже нашем мозгу да прати када треба да будемо будни, а када треба да заспимо. Регулише сан, а истовремено сигнализира када треба бити на опрезу, а када заспати на основу светлосних промена у окружењу, попут изласка и заласка сунца. Ово укорењено понашање присутно је хиљадама и хиљадама година и обликовано је ротацијом земље око своје осе. Без циркадијалног ритма не можемо оптимизирати колико енергије и када наше тело троши, што значи да помаже у одржавању свих аспеката нашег живота.
- Циркадијални ритам користи сунчеву светлост која улази у наше очи да нас држи на 24-часовном распореду. Светлост која улази у наше очи чини да мозак потискује мелатонин, један од главних хормона који регулише сан - објашњава специјалиста за спавање и неурознанственица др Челси Рохрсцхеиб, пише Реал Симпле.
Прочитајте још: Обратите ПАЖЊУ: Оваква понашања одају НЕСИГУРНУ ОСОБУ
Мелатонин је хормон који шаље сигнал вашем телу да спава. Како увече постаје све тамније, а мање светлосних информација улази у наше очи, наша производња мелатонина се повећава све док не достигне одређени праг, када мозак сигнализира мозгу да је време за сан. Генерално, овај сигнал мелатонина јавља се знатно пре поноћи. Што дуже остајемо будни након ове тачке, то више уздрмавамо наш природни циклус сна.
Шта се дешава када легнемо у кревет после поноћи?
Повремено одлазак у кревет после поноћи је у реду - и често неизбежно. Можда нећете увек моћи рано да заспите или ћете касније устати за неки догађај. Међутим, редовно или стално спавање после поноћи може да доведе до низа здравствених проблема. Одлазак у кревет после поноћи може да доведе до хроничне исцрпљености и умора, па чак и проблема са штитном жлездом.
Овај лош образац сна може да утиче на расположење, као и на физичко здравље. Зато је одлазак на спавање пре поноћи здрав циљ коме треба да тежимо.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ