Oglas
· · Komentari: 0
san

Zašto je važno da odemo na spavanje PRE PONOĆI?

Često se polomiše o tome koliko je važno da zaspimo pre ponoći i kako naše telo može da zna kada je ponoć.

1632660047_Depositphotos_27134575_s-2019.jpg
Foto: Deposit
Oglas

Istraživanja na ovu temu kažu da to može da ima ogromnu razliku u našem kvalitetu sna, produktivnosti i ukupnom zdravlju. Možda ste čuli frazu „sat sna pre ponoći vredi dva posle“, a to je zato što imamo unutrašnji biološki sat ili cirkadijalni ritam koji šalje signale našem mozgu da je vreme za san kada sunce zađe.

Izlaskom izvan našeg cirkadijalnog ritma ili njegovim poremećajem, potencijalno možemo da odbacimo naš unutrašnji biološki sat i tako da negativno utičemo na naše fizičko i mentalno zdravlje.

Pročitajte još: Rešite se bola za 5 MINUTA: Koji prst treba da masirate kada vas zaboli GLAVA, STOMAK ili LEĐA

Kako naša tela znaju koliko je sati?

Naš cirkadijalni ritam pomaže našem mozgu da prati kada treba da budemo budni, a kada treba da zaspimo. Reguliše san, a istovremeno signalizira kada treba biti na oprezu, a kada zaspati na osnovu svetlosnih promena u okruženju, poput izlaska i zalaska sunca. Ovo ukorenjeno ponašanje prisutno je hiljadama i hiljadama godina i oblikovano je rotacijom zemlje oko svoje ose. Bez cirkadijalnog ritma ne možemo optimizirati koliko energije i kada naše telo troši, što znači da pomaže u održavanju svih aspekata našeg života.

- Cirkadijalni ritam koristi sunčevu svetlost koja ulazi u naše oči da nas drži na 24-časovnom rasporedu. Svetlost koja ulazi u naše oči čini da mozak potiskuje melatonin, jedan od glavnih hormona koji reguliše san - objašnjava specijalista za spavanje i neuroznanstvenica dr Čelsi Rohrscheib, piše Real Simple.

Pročitajte još: Obratite PAŽNJU: Ovakva ponašanja odaju NESIGURNU OSOBU

Melatonin je hormon koji šalje signal vašem telu da spava. Kako uveče postaje sve tamnije, a manje svetlosnih informacija ulazi u naše oči, naša proizvodnja melatonina se povećava sve dok ne dostigne određeni prag, kada mozak signalizira mozgu da je vreme za san. Generalno, ovaj signal melatonina javlja se znatno pre ponoći. Što duže ostajemo budni nakon ove tačke, to više uzdrmavamo naš prirodni ciklus sna.

Šta se dešava kada legnemo u krevet posle ponoći?

Povremeno odlazak u krevet posle ponoći je u redu - i često neizbežno. Možda nećete uvek moći rano da zaspite ili ćete kasnije ustati za neki događaj. Međutim, redovno ili stalno spavanje posle ponoći može da dovede do niza zdravstvenih problema. Odlazak u krevet posle ponoći može da dovede do hronične iscrpljenosti i umora, pa čak i problema sa štitnom žlezdom.

Ovaj loš obrazac sna može da utiče na raspoloženje, kao i na fizičko zdravlje. Zato je odlazak na spavanje pre ponoći zdrav cilj kome treba da težimo.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas