Одлазак у кревет у ово време може побољшати ваше здравље на главне начине
Спавање често постаје "нужна обавеза" услед свих дневних активности које треба да урадимо. Ипак, треба да гледамо да добар сан унапредимо што више јер има великих утицаја на наше здравље.
Утицај спавања на здравље
Добре навике спавања могу да унапреде животне навике. Здрав сан доводи до боље концентрације када сте будни, побољшане продуктивности и бољих атлетских перформанси. Насупрот томе, лоше навике спавања могу да доведу до повећања телесне тежине, ризика од дијабетеса типа 2, депресије, слабијег имунолошког система, па чак и срчаних болести. Сада су истраживачи открили да одлазак у кревет у право време може да утиче на боље здравља срца и опште здравље.
Прочитајте још: Садржи више витамина Ц него ЛИМУН, а идеална је и за ПЛУЋА: Направите чај или сок од ДУЊА (РЕЦЕПТ)
Истраживачи у Великој Британији одлучили су да сазнају када је оптимално време за спавање тако што су у периоду од 2006. до 2010. причврстили мониторе за зглоб на око 88.000 људи и пратили њихове навике спавања, као и ризик од срчаних обољења. Дошли су до једног важног закључка - одласка у кревет између 22 и 23 часова.
- Еволуирали смо да будемо дневна створења... која не живе ноћу - каже Дејвид Планс, аутор студије и шеф истраживања у британској компанији за здравствену технологију.
- Циркадијални сат има много јачи утицај на укупно здравље него што смо мислили. Планови су такође сугерисали да они који не могу да легну у кревет у том "магичном часу" због посла или других обавеза могу и даље да учине добро свом телу тако што ће свако јутро излагати тело и очи „пуном спектру светлости“ како би регулисали телесни сат.
Прочитајте још: Лимун је изузетно ЗДРАВ, али особе које имају ОВЕ тегобе, не би смеле да га конзумирају
Да ли лош сан утиче више на жене него на мушкарце?
Од више од 88.000 људи у четворогодишњој британској студији, 58% њих су биле жене и истраживачи су дошли до неочекиваног открића - ризик од срчаних болести може бити израженији код жена које не спавају у право време него код мушкараца. Дејвид Планс је за Вашингтон пост рекао да је срчана болест, сан и женска веза „изненађујући налаз“, али да је потребно више истраживања у тој области, пише Тхе Лист.