Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Мучи вас НЕСАНИЦА? Психолошкиња предлаже једне необичну методу која вам може знатно помоћи

Легли сте и никако да се успавате? Један необичан савет може вам бити од користи

1679821078_shutterstock_554478352.jpg
Фото: Схуттеростоцк
Oglas

Када дође време за спавање, дуготрајне мисли, планови и бриге могу да вас оптерете и поремете квалитет сна. Постављате себи питања, правите планове, а неки се чак суочавају и са негативним мислима и анксиозним стањем.

Ове мисли које се понављају могу отежати људима да заспу у року од 20 минута на који многи стручњаци препоручују да циљају. Следећи пут када вас стресне мисли и обавезе држе будним, устаните и запишите их.

Иако многима ово изгледа смешно, ако запишете своју листу обавеза ноћу, натуропатска докторка за спавање Кетрин Дарли рекла је да у суштини стављате стрес на папир. Она препоручује да одвојите неколико минута да то урадите око сат времена пре него што желите да заспите.

Клинички психолог, др Елена Велш потврдила је да писања листе обавеза и задатака током ноћи има предности по ментално здравље. "Постоје истраживања да је бележење [обавеза], чиме се ваш мозак ослобађа од потребе да их прати, повезано са дужим сном и бољим квалитетом сна".

Најбољи доказ о томе долази из студије из 2018. године из Лабораторије за неуронауку и когницију о спавању Универзитета Бејлор. За то истраживање, 57 здравих студената завршило је 5-минутни писмени задатак пре него што су се препустили сну. Или су писали о задацима које су већ обавили или су писали о задацима које су требали да запамте и заврше у наредних неколико дана.

Ученици који су записивали будуће задатке заспали су знатно брже од оних који су писали о претходним задацима. И занимљиво, што је њихова листа обавеза била детаљнија, брже су заспали. Ово је навело ауторе студије да закључе да би било корисно да 5 минутапред спавање потрошимо на записивање својих мисли како бисмо ратерећени легли у кревет.

Велш каже да ово истраживање прати оно што знамо о људској психологији. "Ако имамо нешто што желимо да запамтимо да урадимо, то се чини као отворен језичак у нашем мозгу. То је тамо и заузима ресурсе", објашњава она. Преносећи то на папир, испиремо неки ментални простор како би мозак могао лакше да пређе у режим спавања.

Када то учините, Дарли предлаже да га наставите са још једном умирујућом активношћу како бисте наставили да скрећете мисли са ствари пре спавања. Можете читати књигу, опиђштајући се уз музику за спавање или попити топло млеко или чај без кофеина.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas