Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

ЕМОЦИОНАЛНО ПРЕЈЕДАЊЕ: Шта родитељи треба да ураде ако ову појаву примете код свог детета

Нека деца конзумирају исувише хране не зато што су гладна, већ као начин да се носе са својим емоцијама.

1743158460_shutterstock_2413003431.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Емоционално преједање се у друштву углавном не перципира као проблем - на пример, сасвим је прихатљиво када неко каже да је био толико нервозан, да је појео цео чипс или целу кутију сладоледа како би се носио са негативним осећањима. Иако је овај феномен веома распрострањен, може довести до разних здравствених проблема, попут гојазности и поремећаја у исхрани.

У овим случајевима, појединац једе да би се утешио, а не зато што је гладан. Иако се преједање може јавити и као одговор на позитивне емоције, најчешће су анксиозност, туга, досада и усамљеност емоције које људе наводе да посегну за храном. Међутим, ову нездраву навику имају и многа деца, а родитељи тога често нису свесни. 

Како се емоционално преједање развија код деце

Интересантно је да је наш нервни систем заправо дизајниран да онеспособи варење када осећамо интензивне емоције, тако да се наша тела могу фокусирати на бекство од опасности, уместо на потребу да једу. Замислите да бежите од предатора, али онда морате да станете да бисте појели ужину - управо због тога научници верују да емоционално преједање нема смисла, тако да је то у ствари научено понашање. Истраживања о развоју емоционалне исхране код деце додатно подржавају ову теорију.

Откривено је и да је већа вероватноћа да ће предшколци недовољно јести као одговор на емоције, а преједање као одговор на емоције постаје све учесталије од четврте до десете године.

Oglas

Дакле, иако делује као нешто што је уобичајено, истраживања су показала да људи нису рођени са предиспозицијама за емоционално преједање. Главни утицај има околина у којој се деца уче да повезују емоције са храном.

Ако родитељи користе храну као средство утехе или награде, најмлађи чланови ће вероватно развити сличне навике. На пример, ако се свака добра оцена у школи награђује десертом или се храна користи као алат за преговоре ("Ако поједеш цео ручак, за вечеру ћеш добити шта год желиш!"), већа је вероватноћа да ће дете користити храну када се суочава са негативним емоцијама.

Шта родитељи треба да ураде

Ако примећујете да се ваше дете ослања на храну када је узнемирено или усхићено, покушајте да обратите пажњу на следеће: 

Како говорите о храни: Помозите свом детету да разуме да је храна извор енергије, а не утеха. Избегавајте да је представљате као средство за ублажавање стреса или туге

Oglas

Свест о исхрани: Научите дете да буде свесно искуства конзумирања хране. Охрабрите га да користи сва своја чула док једе, да примети како храна изгледа, мирише... Ако је могуће, избегавајте телевизију и читање током оброка, како би фокус био на уживању у храни, а покушајте их научити да обрате пажњу на знаке глади и ситости

Умереност: Не забрањујте одређене намирнице и избегавајте описивње хране као је "здрава" или "нездрава". Истраживања показују да овакве стратегије могу повећати интересовање деце да увек пробају "забрањену" храну, што може довести до њиховог преједања. Уместо тога, дозволите умерену количину свих намирница

Да ли сте добар пример: Да ли сами храну користите као награду или утеху? Да ли се ваша исхрана заснива на томе како се у тренутку осећате или на стварној глади? Покушајте да промените своје навике и будите добар узор свом детету, а ако имате потешкоћа са сопственим навикама, размотрите консултације са стручњаком.

(РТ)

 

Oglas

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas