Анксиозност је озбиљан проблем са којим се већина људи сусретне у неком тренутку живота, а исхрана може помоћи да се изборите са њом.
Све чешће нас до анксиозности доводе стрес, исцрпљеност, превише рада - сагоревамо и то нас кошта физички и психички.
Све више истраживања указује на то да нас управо тракт за варење понекад изневери, јер не може да одигра праву улогу у нашем имуном и неуролошком систему. Зато је веома важно да - било да узимамо неку терапију или не - уведемо одговарајућу исхрану.
Прочитајте још: Ово је ПЕТ НАПИТАКА због којих дневно поједемо и до 380 КАЛОРИЈА ВИШЕ
Здрава храна умногоме може да ублажи симптоме депресије и анксиозних поремећаја. Нагласак треба ставити на поврће, воће, интегралне житарице, орашасте плодове, семенке и млечне производе без додатог шећера.
Шта још треба да буде што чешће на нашем јеловнику?
Ферментисана храна
Једите што чешће храну обогаћену "добрим бактеријама"! Она је најважнија за здравље црева, а добар микробиом шаље мозгу добре сигнале. Ако осећа тегобе, онда шаље поруку да је у невољи и доприноси нашем осећању забринутости, напетости и туге.
Дакле, што чешће на столу треба да буде јогурт, али и кисели купус.
Вишње и трешње
Не дозволите да вам прође лето без обилног служења овим прелепим црвеним воћем. Уз диван укус, добићете и одговарајућу дозу кверцентина, чаробног флавоноида који чини чуда за здравље стомака.
Једите што чешће храну обогаћену "добрим бактеријама"!
Прочитајте још: Сазнајте да ли је РИБА ИЗ КОНЗЕРВЕ уопште здрава
Међутим, овај борац против слободних радикала има и друге лековите моћи. Истраживачи кажу да обара притисак, брани организам од вируса и доприноси здрављу срца. Кверцентина има и у грожђу, бобичастом воћу и вину, али и у црном луку.
Чај од камилице
Многи овај напитак повезују са детињством, кад им је родитељска рука приносила шољу топлог чаја за умирење и утеху. Међутим, и најновија истраживања показују да камилица заиста ублажава симптоме анксиозних поремећаја.
Везу између спавања и анксиозности не треба посебно доказивати.
Треба бити упоран и истрајати барем неколико месеци, а ако вам чај није баш омиљено пиће, можете узимати и капсуле. Још није у потпуности разјашњен механизам деловања, али истраживачи верују да и редовност одласка на спавање уз шољу чаја има утицаја.
Киви
Најновија истраживања указују да киви садржи добру комбинацију серотонина, витамина А и Ц. На пример, два кивија сваке вечери, сат времена пре спавања, побољшава сан већ за четири недеље!
Прочитајте још: Идеалан за хладне дане: Рецепт за КАКАО, али ко ипак не би требло да га пије
А везу између спавања и анксиозности не треба посебно доказивати. Ако не волите киви, потражите друге изворе серотонина у храни - добро ће доћи овсена каша с орасима, неколико кришки ананаса (одлично и за линију!) или добре, домаће, шљиве.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ