Ево са којом храном треба да будете опрезни, како бисте сачували своје здравље
Ако немате времена за припремање свежих, куваних јела током радне недеље, није решење да у недељу спремите неколико варива, нити да посежете за готовим јелима и само их погревате од понедељка до петка јер то некада може да буде веома опасно по ваше здравље.
Можда не знате да нису све намирнице погодне за подгревање, или због бактерија које се овим начином припреме хране не уништавају, или због протеина чији се молекули на топлоти разбијају.
Како саветују из Агенције за стандардизацију хране и Европског одбора за информисање о исхрани, ових пет намирница никако не би требало да подгревате.
Пилетина
Пилетина и друга перад, баш као и јаја, често су заражена салмонелом, што може да представља посебан проблем уколико јело од пилетине поново подгревате у микроталасној, чији таласи не продиру у све делове хране као кад је загревате на шпорету. Зато је неопходно је да је окренете више пута да би се загрејала са свих страна и да би таласи прошли до средине меса.
Подгревање пилетине се не препоручује зато што она, за разлику од црвеног меса, има већу густину протеина, чије се молекули приликом излагања топлоти другачије разбијају, што може да доведе до стомачних проблема.
Пиринач
Најважнија ствар у вези са припремљеним, куваним пиринчем јесте исправно чување после припреме. Уколико се након кувања пиринач држи на собној температури, споре бактерија се множе и могу да произведу отров који доводи до повраћања и дијареје. Подгревање пиринча неће елиминисати ове отрове.
Кромпир
Слично као са пиринчем, проблем са кромпиром није у самом подгревању, него у начину чувања. Уколико се кромпир држи на собној температури, а не у фрижидеру, стварају се идеални услови за развој бактерије цлостридиум ботулинум, која узрокује ботулизам, поготово ако је кромпир запакован у фолију, због чега нема дотока кисеоника. Подгревање кромпира неће увек елимисати ову бактерију.
Спанаћ и друго лиснато поврће
Спанаћ и друго лиснато поврће, у зависности од тога где се узгаја, може да садржи доста нитрата, који нису опасни, али могу да се претворе у нитрите, а потом у нитрозамине за које се зна да су канцерогени. Они могу да утичу на способност крвотока да спроводи кисеоник до органа, а код мале деце могу довести до стања познатог као “синдром плаве бебе”, који настаје услед респираторног дистреса.
Печурке
Печурке садрже протеине које ензими и микроорганизми врло лако могу да разбију. Уколико се не чувају према прописима, оне врло брзо могу да пропадну и да доведу до стомачних проблема након подгревања.
Препоручује се да у фрижидеру не стоје дуже од 24 сата, а потребно их је подгрејати на температури изнад 70 степени Целзијуса.
(Телеграф.рс)
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ