Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

ТРИК ЗА КУВАЊЕ ПАСУЉА: Немојте га потапати у воду, већ искористите следећу намирницу

Да ли потапате пасуљ у воду пре кувања?

1724334252_1714823481_a0ea058d52c77843844cd95eee7cf28b34d8f521--1-.jpg
Фото: Схуттерсток
Oglas

Пасуљ је међу омиљеним намирницама Срба, а много је савета око исправног начина његовог кувања, и свако има свој мали трик који олакшава да се припреми чувени војнички пасуљ или посни пребранац. Ипак, због једне материје која се налази у њему, пасуљ може да створи проблеме с варењем.

Махунарке, орашасти плодови, житарице и семенке спадају у здраве намирнице, али могу бити веома штетне за организам због фитинске киселине.

Ова киселина везује важне елементе као што су бакар, магнезијум, јод, гвожђе и цинк. Као резултат тога, они се излучују из тела пре времена, односно пре него што донесу било какву корист нашем организму.

Дигестивни тракт не садржи „баријеру“ која ће заштитити од фитинске киселине која спречава организам да апсорбује минерале, беланчевине и масти. Последица је дефицит важних нутријената, који ће даље узроковати проблеме мишићно-коштаног, имунолошког и пробавног система. Фитинска киселина је један од најчешћих узрока анемије услед недостатка гвожђа код вегетаријанаца, према Светској здравственој организацији (СЗО), истакла је ендокринолог Зухра Павлова.

Које намирнице су богате фитинском киселином

Међу намирницама које садрже велику количину фитинске киселине, ендокринолог је издвојила овас, пиринач, пшеницу, све житарице, пасуљ, сочиво, кикирики, грашак и соју. Такође, проблематични су и неки од орашастих плодова као што су лешници, бадеми и ораси. Велика количина фитинске киселине налази се и у семенкама сунцокрета, мака, лана, тикве и сусама.

Све ове намирнице садрже велики број хранљивих материја које су потребне телу, укључујући влакна, па зато не треба одустати од њих, каже Павлова.

Како се ослободити фитинске киселине

Павлова је навела неколико начина за неутралисање ове киселине. Један од њих је топлотна обрада. Ова метода смањује садржај фитинске киселине за 30-35 посто. Најбољи ефекат се, пак, постиже потапањем намирнице у воду. Једини недостатак ове методе јесте што захтева пуно времена, преноси Нови.ба.

На пример, смеђи пиринач ће морати да се остави у води 12 сати, овсене пахуљице 10-12 сати, бели пиринач девет сати, бисерни јечам шест сати…. За боље резултате можете да додате мало сирћета или лимуновог сока у воду.

Докторка је предложила још један начин који помаже да се неутралише фитинска киселина, а то је да се „проблематичне“ намирнице потопе у сурутку. Такође, приликом клијања пасуља и житарица, количина фитинске киселине се смањује за отприлике пола. Комбинована обрада намирница је најбољи метод, каже Павлова. Ако се иста храна прво потопи, па кува или пече, тако ће се из ње највише „избацити“ фитинска киселина.

(Крстарица)

БОНУС ВИДЕО:

 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas