Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

НАЈПОПУЛАРНИЈИ ЗАЧИН БИВШЕ ЈУОСЛАВИЈЕ: Ево како да посадите домаћу вегету

Зачин који ће улепшати свако јело

1714642495_shutterstock_1299602722.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Вегета је зачинска биљка зелене боје и интензивног мириса, која подсећа на целер. Најбоље време за садњу ове биљке је од фебруара до маја, а успешно се сеје током августа или септембра.

Љупчац, селен, магги или популарна вегета (Левистицум оффицинале) називи су зачинске и лековите биљке трајнице. Назива за ову биљку зелене боје и интензивног мириса, која подсећа на целер, има чак 46! Долази из породице першуна, а салатама, чорбама, умацима и другим јелима даје слаткасто – горки укус.

И садња и сејање

Најбоље време за садњу ове биљке је од фебруара до маја, а успешно се сеје током августа или септембра. Било да желите да је посадити у саксију или у врт, ова биљка воли земљу која задржава влагу. Код садње је потребно семенке ставити у рупицу дубине неколико центиметара, преноси агроклуб.рс.

Семе можете сејати у посудама у затвореном простору или директно у земљу, у рано пролеће или у рану јесен. Клијање обично траје од 10 до 14 дана, зависно од температуре.

Премештање саднице из посуде у врт можете учинити након месец дана од садње. Своју идеалну висину ће досегнути за три године. Када нарасте, треба јој отприлике 90 цм2 простора. Ова биљка јако воли сунце у хладним климама или делимичну сенку, ако се ради о топлој клими. Потребно јој је редовно заливање.

Орезивање подстиче нове листове

Вегета може да нарасте и до 1,5 метар висине, па ако желите да се шири, можете је орезати током топлог времена. Орезивање ће подстаћи појаву нових листова. Тешко се носи с коровом, па је потребно да се редовно плеви. Ова биљка је отпорна на ниске температуре, па је могуће да расте из године у годину на истом месту у врту.

Вегета је почела да се користиу римско доба, када су је представљали и афродизијаком, а називали су је биљком љубавника. Бенедиктинци су је пренели на север Европе.

Добра за здравље

Добра ствар код вегете је та што може цела да се искористити. Наиме, листови ове биљке се већином користе за зачињавање. Преко зиме је чак можете осушити. Кажу да ова биљка јача имунитет, па да је добра за дисајне органе, здравље бубрега, а народни је лек за жутицу. Такође се препоручује као лек за реуму, отоке и грознице. Природни је диуретик, а добра је и за пробаву.

(Крстарица)

БОНУС ВИДЕО:

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas