Свакодневне навике и исхрана утичу на ваше тело, енергију, здравље па и ум, стога је веома важно да водите рачуна о физичкој активности како бисте остали витални и здрави.
Колико год је примамљиво лећи на кауч након оброка, толико је и лоше по наше здравље. Заправо, требало би урадити баш супротно - устати и прошетати. Ходање је само по себи солидна врста вежбе, али ходање након јела је још корисније за тело јер убрзава метаболизам, побољшава пробаву и смањује осећај стреса. Уз то, знатно смањује бол у мишићима, побољшава спавање и убрзава циркулацију.
Шетња након јела допринеће вам да постигнете број од 10.000 корака, колико је препоручљиво да се направи током дана. Ходање након јела не морате доживети као право вежбање, већ као рекреацију. Пре него што обујете патике и кренете у шетњу, упознајте које су све добробити ходања после јела.
Прочитајте још: Др Адамовић саветује: Ако вам маска ИРИТИРА КОЖУ без гриже савести УРАДИТЕ СЛЕДЕЋУ ствар
1. Побољшава пробаву
Након јела, протеини, електролити, вода, витамини, угљени хидрати и остале храњиви састојци почињу да се разграђују у телу и одлазе тамо где је потребно. Тај процес може се додатно побољшати ходањем после јела, јер оно има важну улогу у варењу желуца и смањује време кретања хране кроз гастроинтестинални тракт, што резултира бржом пробавом и мањом надутости након јела. То је нарочито корисно уколико се после јела осећате поспано.
2. Доприноси смањењу шећера у крви
Након јела храна се раставља на чиниоце. Истраживање је показало да само десет минута ходања након вечере може допринети смањењу глукозе у крви, у поређењу са другим временским интервалима током дана. То смањује ризик од дијабетеса типа ИИ или болести срца. Ходање такође помаже у смањивању осцилација глукозе, односно појаве да током јела осетите повишен шећер, а онда се након јела осетите уморно.
Прочитајте још: Пазите шта конзумирате ујутру: Ово је НАЈГОРИ НАЧИН да започнете дан
3. Смањује стрес
Шетња након јела може имати смирујући учинак на тело, што може побољшати расположење, фокусираност и концентрацију. Лаганије или брже ходање након сваког оброка изврстан је начин за повећање термогенезе активности без вежбања, што подразумијева енергију која се троши за све што радимо, не укључујући спавање, једење и вежбање. Осим тога, ходање помаже у производњи серотонина, који доприноси да имамо добар сан, помаже у регулацији апетита, побољшава учење и памћење, повећава позитивну енергију.
4. Смањује бол у мишићима
Ако осећате бол у мишићима због вежбања или неког другог разлога, ходање након јела може олакшати бол. Кретање на мишиће и везивна ткива делује попут подмазивача шаљући храњиве материје на одређена места, а истовремено избацујући отпад, што доприноси опоравку болних мишића.
5. Убрзава циркулацију
Ходање после јела побољшава проток крви, а боља циркулација доприноси томе да хранљиве материје одлазе на места потребна за развој и одржавање костију, мишића и осталих органа како би боље функционисали.
Прочитајте још: Ево због чега кафу треба увек пити ПОСЛЕ доручка, а НИКАКО ПРЕ
6. Побољшава спавање
Можда дожете у искушење да прилегнете након оброка и заспите. Кратка шетња ће вам омогућити бољи сан. Ходање после јела помоћи ће вам да брже заспите и имате дубљи сан, јер је серотонин заправо претеча мелатонину, хормону спавања. Шетња пре спавања је најбоље решење за миран сан и одмор.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ