Изаћи ћете из рутине, а позитивно ће деловати и на когнитивне способности
Путовање није само прилика за бекство од рутине, већ и за побољшање општег здравља, укључујући ментално и когнитивно благостање.
- Путовање је један од најбржих начина да побољшате своје расположење и изађете из рутине - каже медицинска сестра специјализована за психијатрију, Бригхид Ганон за ХуффПост.
Чак и кратка путовања могу донети освежење, отварање ка новим културама и перспективама, што може значајно позитивно утицати на емоционално стање.
Физичка активност током путовања такође има велики утицај на здравље мозга. Неуролог, др Емили Рогалски, објашњава:
- Физичка активност стимулише раст можданих ћелија и јача везе у мозгу - чиме се побољшава памћење и способност учења. Ово такође може помоћи у смањењу ризика од деменције, а кретање на путовању може бити добар почетак за усвајање редовне физичке активности.
Друштвене интеракције смањују ризик од когнитивног пада
Нова окружења и изазови које путовања доносе су корисни за когнитивно здравље. Неуролог, др. Аугусто Миравалле, напомиње да "путовање такође подстиче учење нових вештина, као што је кретање по непознатим местима или учење страног језика, што може смањити ризик од деменције".
Поред тога, путовања подстичу друштвене везе које су кључне за емоционално и когнитивно здравље. Ганон наглашава да "путовања помажу да се поново повежете са оним што је заиста важно, као што су односи са вољеним особама".
Поред емоционалног благостања, друштвене интеракције смањују ризик од когнитивног пада јер изолација и ретки друштвени контакти повећавају ризик од деменције. Дакле, путовања - било са породицом или пријатељима - могу помоћи у изградњи тих важних веза, преноси индеx.хр
(Б92.нет)