УКОЛИКО имате навику да по подне одремате, будите сигурни да чините добро за опште здравље организма.
Поподневна дремка не само да побољшава расположење, већ помаже и да живимо дуже, показују истраживања. Резултати студија указују на то да спавање од 20 минута смањује вероватноћу да се у зрелијим годинама доживи срчани удар. У студији, која је спроведена у болници Асклепејон у грчком граду Вула, наводи се да дремање снижава крвни притисак.
Иако је раније било опречних навода у вези са добробитима поподневног спавања, чињеница је да сва досадашња истраживања сугеришу да би за особе у средњем животном добу, спавање у трајању од 15 до 30 минута, током дана, била добра навика и да се не може довести у везу са кардиометаболичким болестима.
Због свега наведеног поподневно дремање се сматра врло једноставном навиком, која практично не кошта ништа, а има позитиван утицај на психофизичко здравље.
Ово су кључне предности поподневне дремке:
Боље расположење
Ако се осећате лоше, требало би да покушате да одспавате да би сте подигли расположење. Дремање, или чак само одмарање сат времена без спавања, може да побољша физички изглед и врати осмех на лице. Стручњаци кажу да опуштање које долази захваљујући лежању и одмарању побољшава расположење, било да се заспи или не.
Замена за кофеин
Велике количине кафе за многе су решење како да остану будни током ноћи да би обавили неки посао. За то нема потребе. Стручњаци кажу да је много боље решење да ако већ знамо да нећемо спавати целу ноћ, боље је да се припремимо тако што ћемо унапред да одремамо него да се наливамо кофеином.
Ублажава стрес
Ситуације када смо под великим стресом може да ублажи поподневна дремка. Дремање не само да ослобађа од стреса, већ побољшава имунолошко здравље. Студија је показала да су људи који су спавали 45 до 60 минута имали нижи крвни притисак након менталног стреса. Дакле, дремање може помоћи телу да се опорави од ситуација пуних притиска.
Победа несанице
Иако може да изгледа нелогично, дремање током дана може да помогне старијим особама да побољшају ноћни сан. Студије показују да полусатна дремка између 13 и 15 часова у комбинацији са умереним вежбама, попут шетње и истезања увече, помаже у побољшању ноћног сна. Ментално и физичко здравље такође може да се побољша.
Бистрији ум
Студија истраживача са Универзитета у Лондону и Уругвају показала је да редован поподневни одмор од око 15 минута побољшава перформансе одређених когнитивних задатака. Научници су анализирали генетске податке 375.000 испитаника и закључили да је поподневно спавање узрочно повезано са побољшаним здрављем мозга и когнитивног здравља уопште, али и да повећава укупни волумен мозга који се смањује са годинама и утиче на когнитивне способности.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ