Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

КОЛИКО ТРАЈУ НАШЕ ЕМОЦИЈЕ: Колико траје бол и туга а колико покајање?

Да ли се осећате тужно? Може да прође и до пет дана да вам се расположење промени, а студија тврди да туга траје дуго, рецимо чак 240 пута дуже од стида.

1732192349_shutterstock_2445908607.jpg
Пхото:Схуттерстоцк
Oglas

Људске емоције су комплексне, чини нам се да неке лепе прођу зачас, а да оним негативним караја нема. Научници су замолили 233 испитаника да се присете својих недавних емоционалних искустава, пријаве трајање тих осећања и открију своје стратегије суочавања. Од 27 емоција, туга се показала као најдуготрајнија - она траје чак 240 пута дуже од гађења или стида. Страх и гађење обично су трајали око 30 минута, док је мржња трајала у просеку 60 сати.

Преболевање раскида, губитак вољене особе или општа осећања туге могу бити преплављујући управо због трајања, објашњавају истраживачи. Туга је често повезана са догађајима већег утицаја, као што су смрт или несреће, који људима дају потребу да размисле о томе шта се догодило и да се носе са последицама.

Да би истражили трајање и интензитет емоција, професори Филип Вердујн и Саскија Лавријсен са Универзитета у Леувену у Белгији затражили су од 233 студента да се присете недавних емоционалних епизода и забележе колико дуго су трајале. Учесници су такође одговарали на питања о стратегијама које су користили да се носе са овим емоцијама.

Резултати су показали да је туга најдуже трајала, док су стид, изненађење, страх, гађење, досада и олакшање брже пролазили.

Обично је било потребно 120 сати да нестану осећања туге, док је за осећање гађења и стида требало само 30 минута.

Мржња је трајала у просеку 60 сати, а радост 35 сати. Досада, иако може изгледати као да траје дуго, заправо је и краткотрајна емоција.

Ово истраживање, објављено у Спрингеровом часопису "Мотиватион анд Емотион", прво је које нуди објашњења зашто неке емоције трају дуже од других.

Научници су такође открили да емоције краћег трајања обично настају из догађаја који немају велики значај за човека, док дуготрајније емоције настају из догађаја са важним личним последицама. Професор Вердујн додаје да се последице оваквих догађаја понекад откривају тек с временом, због чега се емоције продужавају и појачавају.

Показало се да је трајање емоција димензија која може разликовати сличне емоције. На пример, истраживања су показала да кривица траје знатно дуже од стида, док анксиозност траје дуже од страха.

Трајање одређених емоција, према истраживању:

  • Туга: 120 сати
  • Мржња: 60 ​​сати
  • Радост: 35 сати
  • Очај, нада, анксиозност, разочарење, задовољство: 24 сата
  • Љубомора: 15 часова
  • Олакшање: 8 сати
  • Ентузијазам: 6 сати
  • Дивљење и захвалност: 5 сати
  • Релаксација: 4,3 сата
  • Кривица: 3,5 сата
  • Стрес: 3 сата
  • Понос: 2,6 сати
  • Афекција: 2,5 сата
  • Бес, досада, изненађење: 2 сата
  • Нервоза: 1,3 сата
  • Саосећање: 1,3 сата
  • Понижење: 0,8 сати
  • Страх: 0,7 сати
  • Срамота, гађење: 0,5 сати

 

"Руминација, или стално размишљање, кључни је разлог зашто неке емоције трају дуже од других. Најдуже ће трајати емоције повезане са високим степеном рефлексије", каже професор Вердујн.

"Емоције краћег трајања углавном су узроковане догађајима који имају мањи значај, док дуготрајније емоције обично потичу од нечега од великог значаја", закључио је Лавријсен, пише Даиy маил.

Сенса 

Бонус видео: 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas