Спавање и здравље мозга су уско повезани
Већина људи има одређени положај у којем спава и који му највише одговара, не размишљајући да ли је он заправо добар или не, те да ли утиче на квалитет сна и на опште здравље.
Према бритајнској неуронаучници Тари Сварт, један начин спавања је ипак бољи од осталих. Према њеним тврдњама постоји велика повезаност између положаја спавања и здравља мозга.
Према Тари, главне ствари за добар сан укључују редовно спавање и буђење, магнезијум и мало аромтерипије. Међутим, један трик се посебно издваја, а наводно доприноси здрављу и јачању мозга - спавање на боку.
Према њеним речима, спавање на боку има велику улогу у чишћењу мозга од токсина, током ноћи. Такође, нека истраживања су показала да спавање на десној страни најбољи доприноси овом процесу "чишћења".
Једна студија из 2020. објављена у часопису "Браин Сциенцес", на пример, дошла је до закључка да је за мозак најучинковитији десни бочни положај, јер га карактеризује веће испирање "можданог отпада", у успоредби с лежањем на леђима или стомаку.
Прочитајте још: Направите најздравији напитак од ДУЊА: Идеалан је за плућа, а садржи више витамина Ц од лимуна
Ова истраживање закључило је да би усвајање овог положаја могло бити од великог значаја за здравље мозга у процесу старења, те такође бити корисно као превентивна мера против неуродегенеративних болести попут Алцхајмерове.
"Занимљиво је да је спавање на боку већ најпопуларнији положај код људи и већине животиња, чак и у дивљини, и чини се да смо га прилагодили како бисмо најучинковитије очистили мозак од метаболичких отпадних материја које су се накупиле док смо будни", тврди ауторка студије, данска неуронаучница др. сц. Маикен Недергард.
Занимљиво је да спавање на боку такође може смањити хркање.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ