Према истраживањима, сматра се да пет посто одраслих људи прича у сну
Сомнилогија, односно причање у сну, је управо то- несвесно говорење док спавамо. Епизоде сомнилогије иду од мумлања, изговарања неповезаних речи до комплетних монолога.
Прочитајте још: Пет намирница које ПУЦАЈУ од ПРОТЕИНА, а једноставне су за спремање! (ВИДЕО)
Неки људи могу да имају и разговор са људима у својој околини, који су будни. Причање у сну може да се догоди у било којој фази, али најизраженије је наравно током РЕМ фазе, када сањамо. Сомнилогија је краткорочна и није продукт рационалног.
Сомнилогија може бити повезана са другим обољењима, нарочито са поремећајем сна и ноћним морама
Шта изазива причање у сну?
Национална фондација сна наводи да сомнилогију изазива неколико фактора. Поред стреса, депресије и недостатка сна, на причање док спавамо утиче конзумација алкохола или ммурлук, као и још неколико фактора. Такође, сомнилогија може бити повезана са другим обољењима, нарочито са поремећајем сна и ноћним морама. У ретким случајевима код одраслих, причање у сну је повезано са менталним обољењима или ноћним нападима.
Прочитајте још: Препознајте по СИМПТОМИМА који вам ВИТАМИН НЕДОСТАЈЕ!
Иако причање у сну није опасно по здравље, може бити иритантно за особу која спава с вама. Зато, уколико ово радите, потрудите се да довољно спавате, да се држите распореда спавања и избегавајте алкохол и тешку храну пре одласка на спавање.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ