Да ли је телефон ваш стални пратилац, све до спавања?

Ново истраживање из Норвешке показало је да више времена испред екрана у кревету значајно повец́ава вероватноц́у несанице. Конкретно, сат времена проведеног пред екраном у кревету повец́ао је ризик од несанице за скоро 60 процената и смањио трајање сна за око пола сата, преноси Еверyдаy Хеалтх.
- Посебно нас је занимало да ли ц́е друштвени медији – због своје интерактивне и потенцијално емоционално стимулативне природе – имати јачу повезаност са лошим исходима сна него друге активности на екрану - каже аутор студије др Борги Сивертсен, виши истраживач на Норвешком институту за јавно здравље у Бергену.
- Изненађујуц́е, открили смо да је најважније укупно време испред екрана у кревету, а не врста активности - каже др Сивертсен.
Проблеми са спавањем расту како време пред екраном расте
Сивертсен и његове колеге анализирали су одговоре на анкету више од 45.000 одраслих од 18 до 28 година. Учесницима је постављено питање да ли користе телефоне након одласка у кревет, колико дуго и колико ноц́и недељно. Затим су идентификовали своје уобичајене активности на екрану: гледање емисија или филмова, играње игрица, друштвене мреже, сурфовање интернетом, слушање звука као што су подкасти или читање.
Несаница је дефинисана као проблем са спавањем и проблем са поспаношц́у током дана најмање три пута недељно током најмање три месеца. Резултати су показали да је једночасовно повец́ање времена испред екрана у кревету повезано са 59 одсто вец́им ризиком од несанице и 24 минута мање од укупног сна у просеку.
- Време пред екраном пред спавање активира ум - каже Вишеш Капур, директор медицине спавања на Универзитету Вашингтон у Сијетлу.
- Ако појединац конзумира садржај који је веома интересантан, може одложити одлазак на спавање, или ако је садржај узнемирујуц́и или изазива анксиозност, то би могло отежати процес успављивања. Плаво светло са екрана такође може да подстакне будност. Плаво светло са екрана потискује производњу мелатонина, хормона неопходног за покретање спавања - каже Нитун Верма, лекар за спавање и портпарол Америчке академије за медицину спавања.
БОНУС ВИДЕО