Курт Кобејн, фронтмен "Нирване" на данашњи дан 1994. извршио је самоубиство у својој 27. години.

Курт Доналд Кобејн, фронтмен иконског бенда Нирвана, био је рођен 20. фебруара 1967. године у Абердину, у америчкој савезној држави Вашингтон.
Иако је живот започео као обичан дечак из радничке породице, препун проблема и несреће, његова судбина га је одвела на пут који је заувек променио рок музику.
Породична драма и први знаци насиља
Куртов живот је од самог почетка био обележен тешкоћама. Његови родитељи, отац механичар и мајка конобарица, развели су се када је имао само девет година. Иако су у његовом детињству постојали тренуци среће, Курт је убрзо открио дубоке емотивне ране које ће га пратити до краја живота.
Мајка му је ушла у везу са насилним човеком, што је имало дубок утицај на њега. Као дечак, био је сведок насиља у породици, што је оставило неизбрисив траг на његовој души. Током тог периода, Курт је почео да показује знакове фрустрације, насиља и унутрашње борбе, а чак је постао агресиван према својим вршњацима.
Почетак бунтовног понашања и љубав према музици
Упркос својим проблемима, Курт је пронашао излаз у музици. Већ од младости, почео је да свира гитару и развија своју љубав према уметности. Свирао је са аматерским музичарима на малим свиркама, док није наишао на Криста Новоселића и Дејва Грола, с којима ће формирати "Нирвану".
Група је убрзо постала синоним за нови талас рок музике, а њихов први албум "Неверминд" из 1991. године постао је планетарни хит. Песма "Смеллс Лике Теен Спирит" дефинисала је једну генерацију, док је Кобејн постао симбол панк рок културе и бунтовништва.
Проблеми са дрогама и пропаст породичног живота
Куртова борба са дрогом започела је још у тинејџерским данима, када је први пут пробао марихуану. Његов живот ће од тада бити прожет алкохолом, дрогама и проблемима са менталним здрављем.
Зависност од хероина постала је део његовог свакодневног живота, а депресија која га је пратила из детињства само је погоршавала ситуацију. Иако је био у браку са певачицом Кортни Лав, њихов однос био је све само не стабилан. Обоје су делили исте пороке, а њихова љубав према дрогама постала је позната и контроверзна.
Кортни је чак признала да је током трудноће користила хероин, што је изазвало велику буру у јавности. Нису се обазирали на осуде, а њихов однос, обележен љубављу, злостављањем, и тешким зависностима, довео је до тога да су заједно постали синоним за хаос.
Иако су имали ћерку Френсис, њихови проблеми су све више ескалирали, а Куртова зависност била је све тежа за контролисање. У јеку његове борбе са дрогама, Кобејн је написао албум "Ин Утеро", који је био лични одраз његових унутрашњих борби, разводних траума и стреса због славе.
Nine year old Kurt Cobain, 1977. #Nirvana #grunge #ClassicRock pic.twitter.com/IXHrKhQ4yu
— Classic Rock In Pics (@crockpics) February 18, 2019
Љубав према женским хаљинама
Након скандала са употребом хероина у трудноћи, Курт је 1993. признао да "нема ничег удобнијег од цветне хаљине", а поједини су писали и да се као мали облачио у хаљине, а своје понашање окарактерисао као феминизирано.
Курт је био феминиста, што га је разликовало од већине рокера деведесетих. Током једног интервјуа је рекао: "Мушкарци треба да одговарају за силовање".
У то време су жене "учили" како да предупреде евентуални напад, с чиме се Кобејн није слагао.
18 year old Kurt Cobain inside the bedroom of his childhood home in Aberdeen, Washington, 1985 pic.twitter.com/UNl9QfvaAA
— Kurt Cobain (@kurtcobainpic) November 6, 2021
Покушаји самоубиства
Куртова борба са депресијом била је све очигледнија. Често су га пратили напади панике, промењиво понашање и тежак емотивни пад. Један од најозбиљнијих тренутака наступио је када је током турнеје у Њујорку предозирао хероином.
Кортни му је спасила живот убризгавајући му наркан, лек против предозирања, али то није био крај његових проблема. Током наредних месеци, његов живот постао је још хаотичнији.
Предозирања су постала рутина. Након што је у марту 1994. године прешао праг своје депресије и опет се предозирао, Курт је био хитно пребачен у болницу у Риму, где је провео неколико дана на опоравку. Иако су се сви трудили да га спасу, његов ментални и физички пад био је превише озбиљан. Зависност од хероина постајала је све већа, а покушаји рехабилитације били су неуспешни.
Последња интервенција и коначан пад
Након још једног покушаја самоубиства и озбиљних пријетњи, Курт је пристао да иде на рехабилитацију. Међутим, ни то није било довољно да би му спасило живот.
Током интервенције организоване од стране његових пријатеља, породице и чланова бенда, Курт је одбио да се пријави на лечење и постао је све више љут на своје најближе. Наредних дана, ситуација је постајала све тежа, а његова смрт је била неизбежна.
Трагичан крај: самоубиство и оставштина
Курт Кобејн је пронађен мртав 5. априла 1994. године у свом дому. Његово тело је открио електричар који је долазио на посао. Кобејн је извршио самоубиство, пуцао себи у главу, а његово тело је лежало два дана пре него што је пронађено.
Уз њега је пронађено опроштајно писмо, у којем је исписао своје емотивне болове, жељу за бегом и осећање безнађа. Медији су брзо пренели вест о његовој смрти, која је шокирала свет. Курт Кобејн постао је икона "Клуба 27", поставши један од највећих музичких талената који су умрли млад.
(Информер)
БОНУС ВИДЕО