Минерали нам обезбеђују јачи имунитет, више енергије и бољи сан. Лекари се слажу да они имају изузетно важну улогу у правилном функционисању целог организма јер га штите и чувају од стреса и слабости.
Иако су у храни присутни у врло малој количини (траговима), утичу на све органе, а ако их нема довољно, јављају се различита обољења. Најважнији минерали су магнезијум, цинк и гвожђе.
Мегнезијум
То је минерал који се у стресним ситуацијама излучује путем телесних течности. Оптималан унос магнезијума може да ублажи осећај анксиозности, а важан је и за здравље костију и мишића, као и осећај енергије. Поједина истраживања показују да повољно утиче и на сан. Колика је дневна доза магнезијума која нам је потребна? Женама је потребно око 320 мг дневно. С обзиром на то да се његове резерве умањују напорном физичком активношћу (мишићи га троше током вежбања), понекад ту дозу треба повећати.
Прочитајте још: САТ СЕ ПОМЕРИО: Какве ПОСЛЕДИЦЕ то оставља на наш организам?
Магнезијум се налази у семенкама и језграстом воћу, зеленом поврћу, авокаду и црној чоколади. Уз обавезну консултацију са лекаром, можете га уносити и у виду суплемената, али у том случају може довести до опстипације.
Цинк
Цинк утиче на имуни систем и самим тим нас штити од различитих инфекција (укључујући и ЦОВИД-19). Ако га у организму нема довољно, долази до слабљења имунолошке реакције у неким ћелијама. То што отежава борбу с инфекцијом и може изазвати упалне процесе и ћелијска оштећења.
Која храна је богата цинком? Највеће количине се налазе у морским плодовима и црвеном месу, а нешто мање има га у махунаркама, језграстом воћу, интегралним житарицама и семенкама бундеве. Оптимални дневни унос цинка износи око 8мг.
Гвожђе
Овај минерал је неопходан да би еритроцити несметано преносили кисеоник кроз цело тело. Поред тога, гвожђе је важно за функцију мишића. Недовољан унос храном може да изазове општу слабост, отежа концентрацију и повећа ризик од настанка анемије.
Прочитајте још: Разлози зашто би чешће требало да једете КИСЕЛЕ КРАСТАВЧИЋЕ
Да до тога не би дошло, једите месо, морске плодове, језграсто воће, махунарке, зелено лиснато поврће.
Доказано је да гвожђе побољшава спортске перформансе код спортисткиња у репродуктивним годинама. С обзиром на то да се тај минерал губи не само путем крви (током менструације), већ и путем знојења, посебно треба да буду обазриве жене које се баве напорним физичким активностима. Са количином гвожђа треба бити опрезан јер прекомерни унос изазива стомачне проблеме и ћелијска оштећења.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ