Када почну да падају кише и опада лишће, мења се и наше расположење, добијајући обрисе који понекад личе на симптоме депресије.
Међутим, ово стање би требало раздвојити од јесење меланхолије, јер она није опасна уколико је само једна од краткотрајних фаза током године, па се не може оквалификовати као медицински поремећај.
Прочитајте још: Седите у канцеларији пуних 8 сати? Морате УСТАТИ ОДМАХ, ево и зашто
Стручњаци кажу да је природно да се осећамо меланхолично током јесени, поготово на њеном почетку, зато што организам покушава да се навикне на промене у природи. Како лишће жути, температуре падају, а дани су све краћи, нормално је да се и ми осећамо мање полетно. Осећамо сету, губимо вољу да се шетамо и будемо физички активни, слушамо сентименталну музику, гледамо "срцепарајуће" садржаје и пријају нам самоћа и тишина.
Нормално је да се осећамо уморно и мање полетно.
Рудигер Шмит Хом, представник Немачке истраживачке мреже за депресију и суицид објашњава најчешће узроке који поспешују њен утицај на наше расположење.
Прочитаје још: Прочитајте ПЕТ најпоузданијих знакова да сте срели ОСОБУ ЗА ЦЕО ЖИВОТ
- Већина људи природно има негативне асоцијације на таму и мрак, што је у складу са еволуцијском и генетском природом, па се зато осећа меланхолично када дани постану краћи. Осим тога, наука је доказала да постоје биолошки утицаји на расположење човека када је напољу суморно и мокро.
Нема витамина Д, па се осећамо поспано...
Како смо најесен мање изложени дневном светлу и сунчевим зрацима, снижава се ниво серотонина - хормона среће, и мање се снабдевамо витамином Д, па нам пада расположење и осећамо се поспано и тромо - објашњава стручњак.
Прочитајте још: Знате ли зашто чак 12 одсто људи на послу КРИЈЕ ВЕЗУ?
Ипак, све ће то проћи када се организам навикне на промену и прихвати је, наглашавајући да немамо разлога за бригу.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ