Буђење уз кашаљ постаје свакодневна реалност за многе пушаче.

Ти упорни јутарњи напади кашља, праћени осећајем стезања у грудима и густим секретом, можда делују као очекивана последица пушења, али су често први сигнал озбиљнијег проблема. Многи га игноришу, док се иза њега крију опасности попут хроничне опструктивне болести плућа (ХОБП), бронхитиса и других озбиљних респираторних стања.
Када кашаљ више није само непријатна рутина, већ симптом који може угрозити здравље објашњава др Љиљана Тимотијевић, пнеумофизиолог из Градског завода за плућне болести Београд.
Које су карактеристике пушачког кашља?
Продуктиван кашаљ који срећемо код пушача, јавља се у јутарњим сатима, обично, непосредно након буђења. Праћен је искашљавањем густог, слузавог секрета, отежаним дисањем, пуцкетањем и осећајем да плућа ‘’шкрипе’’.
Пушачи често занемарују кашаљ, сматрају га нормалном, пратећом појавом, а он је најчешће први симптом хроничне опструктивне болести плућа (ХОБП). Узрок продуктивног кашља можемо утврдити код великог броја пацијената, што нам и омогућава правовремен и адекватан терапијски третман.
Конкретно, кашаљ који је праћен искашљавањем обилног, слузавог испљувка, нарочито у јутарњим сатима, доминантан је симптом управо код активних пушача, али не можемо занемарити пасивно удисање дуванског дима.
Узроци кашља су различити и зато га никако не смемо игнорисати истиче докторка Тимотијевић
Организам човека нормално производи велике количине секрета, чак и до 2 литра дневно. Када се продукција секрета додатно повећа, његово сливање низ грло изазива кашаљ. Ово може да укаже на симптоме грипа, прехладе и алергијске реакције. Хроничан кашаљ праћен жућкастосивим или зенкастим секретом указује на упалу и инфекцију великих дисајних путева плућа, тј. акутни бронхитис. Преко 90% инфекција акутног бронхитиса је вирусног порекла, и ту антибиотици не помажу.
Др Љиљана Тимотијевић
Међутим, пушачи често сматрају да је јутарњи кашаљ, који је код њих редовна појава, сасвим нормалан. То је опасно, јер вишак секрета може да доведе до сужења дисајних путева чиме се ограничава проток ваздуха и погоршава болест. Сличан проблем се јавља код ХОБП пацијената који такође имају јутарњи кашаљ као један од главних симптома. Пацијентима са дијагнозом хроничне опструктивне болести плућаи обично је потребно и по сат времена ујутру да се искашљу и ‚‚очисте’’ плућа од јутарњег шлајма. Зато је важно утврдити узрок кашља, олакшати избацивање секрета и омогућити брз опоравак и квалитетнији живот пацијената.
Шта је карактеристично за Хроничну опструктивну болест плућа?
Уколико особа има дијагностиковану ХОБП, у том случају пушење може да погорша стање па ће се овакве особе више замарати и дуже искашљавати. Симптоми се дакле интензивирају. Разлика у односу на рецимо пацијенте који имају астму је што се код њих погоршава суви кашаљ или кашаљ који има лепљив, жилав испљувак. ХОБП пацијент не кашље сваки дан, али у току погоршања кашље са већом количином испљувка и тада лечимо тај продуктивни кашаљ у склопу целе болести. Углавном препоручујемо муколитик. Уколико пацијент нема температуру, не примењујемо антибиотик. Само уколико је доказана бактеријска инфекција, тада прописујемо антибиотик уз редовну терапију и обавезно муколитик који ће да спречи могућност компликовања болести односно поновне појаве инфекције или развоја суперинфекције.
Да ли сузбијање кашља може направити више штете него користи?
У зависности од врсте кашља, треба препоручити и терапију. Свакако, употреба лекова којим се сузбија кашаљ је контраидикована код пацијената који имају продуктиван кашаљ. Уколико је искашљавање отежано, препоручићемо препарате који ће разредити секрет и олакшати његово избацивање.
Код продуктивног кашља препоручује се комбинација прополиса и Нацетилцистеина. Прополис је један од најраспрострањенијих пчелињих производа који се сматра једним од оних „мудрих лекова природе“ и сматра се ‚‚природним антибитоиком’’. НАЦ олакшава искашљавање, а прополис помаже у елиминацији вируса и бактерија, па најбоље делују када су заједно. Зато пацијентима који се муче са продуктивним кашљем и шлајмом, увек препоручујем PropoMucil® кесице које се растворе у пола чаше воде и попију током дана.
Фото: промо
Све су популарније електронске цигарете или вејпови. Постоји ли разлика и да ли су они заиста мање штетни?
Не саветује се примена како цигарета, тако ни електронских вејпова. Није природно да удишемо загрејани ваздух, јер и он негативно делује на респираторни центар и доприноси погоршању плућне функције тј. отежава тегобе као што су кашаљ, искашљавање, замор.
Младе особе живе брзо и само брину о томе како изгледају. Важно им је какав је ефекат цигарета на кожу, косу и нокте. Не схватају последице, не размишљају о зависности, и зато морамо да причамо о штетности и цигарета и вејпова.
Пушење тј. супстанце из цигарета имају негативан ефекат на цео организам, нарочито су угрожене труднице које пуше, особе са кардиоваскуларним, цереброваскуларним болестима, особе са карциноном бронха и други. Цигарете изазивају не само психичку, него и физичку зависност. И зато је потребна одлука: од данас престајем са пушењем.