Психолошкиња Робин Кословиц провела је године у раду са децом, при чему је приметила да неке речи заиста имају невероватну моћ – могу да умире и помажу у изградњи отпорности на неочекиване начине.

Она тврди да је једна реч од седам слова толико моћна да може потпуно да трансформише начин на који родитељи одгајају децу, те да има сјајан ефекат. У питању је реч – касније.
Зашто је ова реч добра за децу
Кословиц истиче да реч "касније" помаже у изградњи емоционалне снаге, а наводи и пример. Замислите да дете тражи грицкалице десет минута пре вечере. Ако му кажете "не", највероватније ће имати напад беса, а ако му дозволите само да бисте то избегли, шаљете поруку да стрпљење није неопходно.
Међутим, "Баш ти се једе колач! Сада ћемо да вечерамо, па касније можеш да добијеш колач" је реченица уз коју ће малишан лакше пристати на чекање јер је његова потреба примећена и прихваћена.
Реч "касније" јако је моћна због:
- Изграђује толеранцију на фрустрацију – деца уче да је чекање ОК и да ће њихове потребе бити испуњене касније.
- Учи их одлагању задовољства - истраживања показују да деца која развију ову вештину обично имају бољу контролу импулса и успех касније у животу.
- Не нарушава однос између родитеља и детета - за разлику од оштрог не, "касније" деци ставља до знања да су саслушана и да су њихове жеље важне.
- Оснажује родитеље – ова реч помаже родитељима да одрже границе, истовремено показујући топлину и бригу.
Када треба да користите ову реч
Једна ствар је најважнија, а то је а када кажете "касније", не слажете дете. У супротном, малишан ће изгубити поверење у вас.
Зато, ако знате да нећете имати времена да се касније играте са дететом, немојте да му кажете "касније", поручује психолог за псyцхологyтодаy.цом.
За свакодневне потребе - дете тражи колачиц́ пре вечере: "Баш желиш тај колачиц́! Сада ц́емо да вечерамо, а касније можеш да добијеш колач".
Код "великих" емоција - дете хистерише и захтева нову играчку: "Та играчка изгледа тако забавно! Сада не купујемо играчке, али можемо да направимо план које ц́емо играчке купити касније. Можемо вечерас заједно да направимо план".
За подстицање независности - дете жели помоц́ у везивању ципела: "Баш се трудиш да вежеш те пертле! Покушај још мало сам/а, а ја ћу ти касније показати како".
Да заштитите своју енергију - када се осец́ате преоптерец́ено: "Волим да се играм са тобом! Али, сада морам да одморим мало, па ц́емо се играти касније".
Ако се питате зашто је ова реч толико моћна, није ствар у само речи, већ у поверењу које гради. Када деца науче да се то што сте обећали касније заиста и дешава, осећају се сигурно. Развијају стрпљење, емоционалну регулацију и верују у вашу доследност.
Када не треба да користите реч "касније"
Ако дете показује страх, усамљеност или дубоку тугу, "касније" није добра опција, у тим тренуцима је ваша веза са дететом приоритет. Покушајте са неком од следећих реченица у тим ситуацијама:
"Чујем да се осец́аш јако узнемирено. Ту сам за тебе".
"Не мораш да пролазиш кроз ово сам/а. Хајде да седнемо да разговарамо".
Када је дете у некој невољи, тада није моменат за учење стрпљењу – оно најпре мора да се осећа безбедно.
(Yумама)
БОНУС ВИДЕО