У дану који је ужурбан са мноштвом приоритета, стварних или само оних за које мислимо да јесу, не стигнемо да се довољно посветимо себи
![1681743919_shutterstock_2104498439.jpg](/cache/images/c/2/8/4/a/c284ae6a63d65bb0f5d7ab4ab0ce79531ab457eb.jpg)
Према неурофизиолозима потребно је мало како бисмо за себе учинили много. Стручњаци сматрају да су најједноставније навике су заправо најмоц́није.
- Да би радили боље, размишљали брже и живели здравије, свака особа треба да даје приоритет овим трима стварима: спавање, вежбање и исхрана - прича Луиса Никола за Минд Бодy Греен.
Спавање
- Спавање је најпотцењенији алат високих перформанси који имамо. То није само кључно за тренутни учинак, вец́ и за доживотно здравље мозга - каже Никола.
Никола препоручује да подесите конзистентно време за кревет и буђење, пригушите светла док тонете у сан и пазите да ваша спавац́а соба буде довољно хладна.
Вежбање
Вежбање је императив за здравље мозга. Никола препоручује аеробне вежбе и тренинг отпора за оптимално старење мозга. Аеробне вежбе подстичу рад срца, што подстиче доток крви у мозак, а ово доводи до више кисеоника и хранљивих материја у мозгу.
Такође се показало да аеробне вежбе стварају нове неуроне у региону мозга повезан са памц́ењем, учењем и емоцијама, пише Минд Бодy Греен.
Исхрана
Препоручује да се побринете да добијете довољно хранљивих материја које подржавају мозак.
- Генерално треба да имате велики избор воц́а и поврц́а, посебно зеленог лиснатог поврц́а. Риба је најважнија, због чега се залажем да сви додају омега-3 масне киселине, посебно ЕПА и ДХА. Ове хранљиве материје могу да имају утицана на учење, церебрални проток крви, па чак и подршци расположењу.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ.