Онако како га припремате и са чиме га је једете, тако се и одражава на здравље.
Када помислите на кромпир, вероватно не мислите о њему као о некој суперздравој храни.
Међутим, ако изузмемо кромпиров чипс или помфтит, ово поврће је заправо одличан извор разних нутријената.
- Кромпири су сјајан извор витамина Ц, који се повезује са јачим имунитетом, синтезом колагена који јача кожу и ткива, даје јој еластичност и штити од штетних слободних радикала и побољшава апсорпцију гвожђа - каже нутриционисткиња Бет Старк.
Кромпир је извор КАЛИЈУМА
Осим тога, кромпир је добар извор калијума, због чега помаже у одржавању нормалног нивоа крвног притиска.
- Прецизније, један кромпир садржи око 800 милиграма калијума, док једна банана садржи око 500 милиграма - истиче нутриционисткиња Амбер Панконин.
- Такође, један кромпир средње вечилине садржи око 160 калорија, углавном из угљених хидрата и садржи око три-четири грама влакана. Садржи мало масти и протеина, али је зао богат нутријентима који чувају здравље срца - каже она.
Кромпир је омиљено поврће Срба.
Калијум, којим је омиљено поврће Срба веома богато, има значајну улогу у функционисању мишића, кардиоваскуларног и нервног система, али нутриционисти истичу да је његов најбољи ефекат то што помаже у одржавању нормалног нивоа крвног притиска.
Кромпир једите са кожом
- Иако можда не можете физички да осетите позитиван утицај кромпира на ниво крвног притиска, временом је могуће да се нормализује - каже нутриционисткиња Старк, и додаје:
- Кромпир једите са кожом, како бисте унели више калијума и влакана.
Припрема кромпира
Наравно, важно је на који начин припремате кромпир, а пржење је дефинитивно један од најгорих начина.
"Ја их углавном печем или кувам и једем их у комбинацији са намирницама које садрже протеине или масти, попут пилетине или павлаке помешане са влашцем", открива нутриционисткиња Панконин.