Свети Никола је једна од већих слава код Срба, ако не и највећа будући да велики број вреника слави ову крсну славу. Међутим, многи на тај дан мрсе иако слава пада у Божићни пост.
Поједини домаћини који славе посну славу попут Светог Николе или чија слава падне на посне дане среду или петак износе печење.
Образложење је да су се свецу и посном дану одужили рибом коју поставе на део стола, а да је слава за окупљање и дружење и да не чине ништа лоше и супротно вери. Појединци се позивају и на то да им је локални свештеник објаснио да то може баш тако.
Када слава пада у дане поста, трпеза мора да буде посна и печење није дозвољено.
- Кад слава падне у среду или петак, а није пост, гозба и мрсни славски ручак може се одложити за наредни дан. Погрешно је, како то неки чине, на дан славе када је пост, "приказати" на трпези мало рибе и посне хране, а после постављати и служити мрсну храну. То је својеврсно лицемерје и није достојно хришћанина, Србина и православца, поготово кад се зна да се може чак лепше и јефтиније припремити ручак од рибе и посне хране - навео је верски аналитичар Драшко Ђеновић за Курир.
Чињеница је, додаје, да се обичаји занемарују, посебно у градовима, док се у селима то колико-толико поштује:
- Имамо и ситуације да људи подижу кредите да би славили славу, јер је цена рибе и свега отишла у небеса. За славу би требало да дође поп у кућу да освешта колач или да домаћин оде ујутру до 10 сати у цркву да се колач пресече - закључио је.
Обичаји које треба поштовати
Риба је неизоставна на посној трпези.
Посна слава се припрема не само за време великог поста већ обухвата и среду и петак као дане којима се упражњава пост. Сматра се великим грехом ако у ове дане припремате мрсну храну за вашу крсну славу
Сваки гост буде почашћен при доласку житом уз гутљај црног вина
За предјело се на трпези налазе ајвар, разне посне салате, пите од купуса, печурака и кромпира
За главни оброк обично се служи риба, пребранац, сармице од пиринча, али и рибља чорба.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ