О недостатку витамина Д чујемо прилично често, посебно током јесење и зимске сезоне, када дани постају крац́и, а сунце не излази иза облака
Не схватају сви колико озбиљних последица недостатак овог витамина може имати по тело.
Какву улогу игра витамин Д у телу?
Витамин Д је грађевински блок наших костију, одговоран за апсорпцију калцијума и фосфора у ц́елијама. Такође регулише функционисање кардиоваскуларног система и подржава наш нервни систем. Додатно, утврђено је да витамин Д3 има антибактеријски ефекат и стимулише имуни систем, па тело има повец́ану отпорност на инфекције.
Који су симптоми недостатка витамина Д?
Много се прича о недостатку витамина Д, али не схватамо увек какве последице има на наше благостање. Испоставило се да су умор, поспаност и депресија само неки од симптома недостатка овог састојка у нашем организму. Људи који се боре са ниским нивоом Д3 могу такође доживети прекомерни губитак косе и ослабљен имунитет.
Поред тога, низак ниво Д3 може допринети сезонском афективном поремец́ају и често је повезан са осец́ањем преоптерец́ености, туге, анксиозности и депресије.
Како узимати витамин Д?
Опште је познато да је излагање сунцу најлакши начин да се стимулише производња витамина Д у телу, због чега смо посебно осетљиви на његов недостатак у мрачним зимским месецима. Да бисте повец́али производњу Д3 у телу, требало би да проведете најмање 20 минута дневно на сунцу, што је прилично проблематично зими.
Не знају сви да овај витамин можемо узимати храном. Лосос, туњевина, масни млечни производи, сардине, говеђа џигерица, уље јетре бакалара и жуманца су богати извори витамина Д3.
Најефикаснији начин да се надокнади недостатак овог витамина је и даље суплементација. У зависности од резултата тестова крви, витамин Д би требало да буде допуњен са 2.000 до 4.000 јединица дневно. Додатак треба да се врши након оброка богатог мастима, како би се боље апсорбовао.
БОНУС ВИДЕО