Ево како да спречите анемију и губитак важних минерала које добијамо из намирница животињског порекла током поста.
Током поста на води највише нас брине да ли уздржавањем од намирнице животињског порекла можемо наштетити свом здрављу. Као и да ли постоји адекватна замена за витамине и минерале које добијамо из меса и млечних производа, у тим данима.
Пост је, заправо, користан по човечији организам, јер се на тај начин врши детоксикација од токсина и масти које смо унели нездравом или масном храном.
"Кад постимо, не уносимо намирнице животињског порекла, али је веома важно шта једемо. Идеално је да се током поста исхрана базира на воћу, поврћу и житарицама (цело зрно или интегрални производи), биљним уљима, соји и њеним производима. У том случају практично не уносимо холестерол, знатно смањујемо унос масноћа, а повећавамо унос витамина, минерала и дијетних влакана. Све ове промене у исхрани су изузетно корисне и здраве", објашњава дијететичар нутрициониста Јована Срејић Ферлуга за "Курир".
Али како не бисте изгубили потребне витамине и минерале, као и како не би дошло до анемије, потребно је да организам обезбедите одређеним суплементима и витаминима.
"Међутим, намирнице биљног порекла не садрже витамин Б12, тако да је код дуготрајног поста потребно узети суплементе и на тај начин направити равнотежу. Други минерал о чијем адекватном уносу треба водити рачуна током поста је гвожђе. Стопа искористљивости гвожђа из цереалија (пшеничне пахуљице, овсене пахуљице, грахам хлеб, ражани хлеб), поврћа (блитва, спанаћ, коприва, зеље, соја), семенки (индијски орах, пистаћи, семе сунцокрета, бадем), легуминоза (пасуљ, грашак, сочиво) је од једног до 20 процената. Међутим, искористљивост гвожђа можете побољшати ако заједно са биљним намирницама унесете витамин Ц и намирнице које садрже калцијум."
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ