Уношење шећера и угљених хидрата у организам је нешто на шта сви треба да обратимо пажњу, а нарочито људи са дијабетесом или у опасности од ове болести.
Лекарски савети су оно на шта се треба фокусирати у тим случајевима, али мало упознавање са неким чињеницама никоме неће шкодити, нарочито када су у питању намирнице од којих шећер у крви зна да се повећа нагло.
На нивое шећера у крви утичу ниво шећера у намирници, али и садржај влакана, протеина и масти. Сви они имају улогу у одређивању гликемијског индекса (ГИ) неке намирнице, где је референца глукоза са ГИ од 100. То наравно није једини фактор који утиче на варење хране и њено одражавање на ниво шећера у крви, али је корисно знати које намирнице имају тај ефекат и како га можемо ублажити.
Прочитајте још: Хладно вам је или имате висок ПРИТИСАК? Чај од старих српских бобица РЕШАВА проблем
Бела зрна
Бела зрна налазе се у белом хлебу, тестенини и пиринчу, а то су све намирнице код којих је уклоњен већи део садржаја влакана током производње. Влакна утичу на здравље црева, држе нас ситим дуже и помажу у смањивању нивоа шећера у крви. Није смак света ако се повремено определите за бели хлеб или друге намирнице са белим зрном, али онда би било добро да их упарите са немасним месом или намирницама које не садрже скроб. Здравије алтернативе су свакако интегралне и варијанте са целим зрном, као и намирнице попут киное и хељде.
Фото: Депосит
Брза храна
Сви знамо да брза храна није здрава, али њу најчешће повезујемо са калоријама и масти, док је заправо богата и шећерима и рафинисаних угљених хидрата. То дефинитивно треба избегавати, али ако баш желите да се почастите некад, изаберите опцију без помфрита, газираног пића и додатака попут соса са стране. Изаберите нешто што у себи има мање меса и више хлеба и не претерујте.
Важно је да не претерујете.
Фото: Депосит
Воће
Да, воће јесте здраво и не треба га избацивати из исхране, али треба бити опрезан када и колико га једемо. Свеже и смрзнуто воће су најбоље опције, док треба бити веома пажљив када је у питању оно из конзерве, или сушено. Воће из конзерве има доста додатог шећера, док суво воће има већу количину шећера у мањим залогајима. Просто се сетите да урачунате поједено воће у дневни унос угљених хидрата и да га не издвајате као посебну категорију.
Будите опрезни када и колико једете.
Прочитајте још: Да ли препознајете симптоме? Неколико ствари које треба да знате о ГЕЛОТОФОБИЈИ
Поврће пуно скроба
Кромпир, грашак и кукуруз пуни су скроба и, самим тим, шећера. Не треба их у потпуности избацити из исхране јер садрже и многе корисне материје, али такође их треба рачунати у оквиру дневног уноса угљених хидрата. Балансирајте њихов унос уз конзумацију здравих масти и протеина, а допуните све и поврћем које не садржи скроб, попут броколија, карфиола, купуса и зелене салате.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ