Кељ је нискокалорична намирница и садржи само 50 калорија на 100 грама, што значи да га могу јести и они који пазе на тежину.

Кељ, члан породице купуса коју многи не воле, познат по карактеристичним тамнозеленим, набораним листовима, има невероватну нутритивну вредност која га чини једном од најздравијих намирница на свету.
Док нутриционисти непрестано трагају за такозваном ‘суперхраном‘, кељ би требало да буде што чешц́е на дневном менију због својих предности.
Ризница здравља
Само једна шољица куваног кеља садржи импресивну количину витамина К, више од 1.000 процената дневне препоручене вредности. Овај витамин је неопходан за здравље костију и правилно згрушавање крви.
Али ту прича тек почиње – кељ је богат витамином Ц, витамином А, манганом и бакром, а садржи и значајне количине витамина Б6, калцијума, калијума и магнезијума.
Кељ је нискокалорична намирница и садржи само 50 калорија на 100 грама, што значи да га могу јести и они који пазе на тежину.
Научна истраживања показују да кељ може играти значајну улогу у превенцији разних болести.
Његова висока концентрација антиоксиданата, посебно кверцетина и кемпферола, помаже у борби против слободних радикала и смањује ризик од развоја различитих врста рака.
Анти-инфламаторна својства кеља такође га чине одличним савезником у борби против хроничних инфламаторних стања.
Занимљиво је да је кељ заправо својеврсна верзија купуса која је настала у Белгији у 18. веку, а потом се проширила по Европи и свету.
Како га припремити
Може се припремити на бројне начине – од класичног кувања и динстања до печења. кељ ‘чипс’, који је постао популарна здрава ужина. Млади листови кеља су одлични у свежим салатама, док се старији листови чешц́е користе у куваним јелима као што су укусни варива и супе.
Приликом куповине кеља бирајте свеже, чврсте листове тамнозелене боје и без жутих или браон пега. Кељ је најбоље чувати у фрижидеру, неопран и неисечен, умотан у папирни убрус.
Ако желите да га замрзнете, кратко га бланширајте, охладите и ставите у замрзивач.
Можете га јести сировог или га накратко кувати на пари. Тако ц́е сви листови задржати своје витамине и изгубити горак укус који се некима не свиђа.
Салату се може направити и од сировог кеља, а код нас се најчешц́е прави кувана, као чорба, или се ставља у мусаку.
Његова приступачност, нутритивна вредност и кулинарска свестраност чине га идеалним избором за све који желе да побољшају своје навике у исхрани.
Било да га једете сировог, куваног или у укусним смутијима, кељ је несумњиво једна од најздравијих намирница које можете укључити у своју исхрану.