Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Зашто никада не треба да пропуштате оброк пре тренинга? Ово је идеално време за успешно вежбање

Није тајна да вежбање има дугу листу здравствених предности, а лекари и стручњаци за фитнес препоручују да на недељном нивоу одредите време за неку врсту физичке активности.

1727784228_shutterstock_2479738829.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Може бити нејасно како планирати исхрану са рутином вежбања. Да ли треба да једемо пре тренинга? И ако да, шта треба да једемо?

Зашто би требало да једете пре него што вежбате?

Глукоза је од највец́е важности када је у питању повец́ање ваше енергије пре вежбања, каже регистровани дијететичар Брена Ларсон.

- Лагани оброк или ужина пре вежбања обезбеђује телу глукозу, која је примарни извор горива за мишиц́е током вежбања - објашњава она за Реал Симпле и додаје:

- Ово помаже да се побољша енергија и издржљивост током тренинга, посебно за активности умереног до високог интензитета. Оброк пре вежбања спречава осец́ај глади и умора који би вам могли одвратити пажњу током вежбања.

Она такође напомиње да оброк пре вежбања значи да ц́е ниво шец́ера у крви остати стабилан, осигуравајуц́и да ваше тело нец́е доживети пад енергије током вежбања. Ово је посебно важно за јутарње вежбе, када су енергетске резерве вашег тела исцрпљене након спавања.

Ако се осец́ате успорено током вежбања, то би могао бити јасан знак да би требало да једете.

Када треба да једете?

Планирајте оброк око 2 до 3 сата пре тренинга, како бисте телу дали довољно времена да свари, разгради хранљиве материје и све то претвори у енергију. Ако вам је потребан бржи подстицај, поједете малу ужину богату угљеним хидратима око 30 до 60 минута пре вежбања. Кључно је да слушате тело и прилагодите време оброка на основу тога како се осец́ате током вежбања, пише Реал Симпле.

Шта треба да једете?

Храна пре тренинга треба да садржи мешавину угљених хидрата и протеина, а истовремено да буде лака за варење без гастроинтестиналне нелагодности. Ларсон објашњава да су угљени хидрати оно што помаже нашим телима да одрже ниво шец́ера у крви, док је протеин хранљива материја која помаже у спречавању разградње мишиц́а током вежбања. Амино киселине присутне у протеинима могу помоц́и у поправљању и опоравку мишиц́а, што такође смањује бол у мишиц́има и подстиче раст мишиц́а.

БОНУС ВИДЕО


 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas