Различите традиције му придају другачији значај
Један од најлепших и најомиљенијих празничних обичаја је стављање поклона испод јелке. Иако данас то чини свакодневну празничну традицију, мало људи зна одакле потиче овај обичај и шта симболизује.
Историја постављања поклона испод јелке везана је за неколико различитих традиција и веровања.
Немачка традиција
Једна од теорија води нас до Немачке у 16. веку, када је божићна јелка постала централни елемент прославе Божића.
Веровало се да јелка, као симбол живота и раста, доноси срећу, а постављање поклона испод ње повезивало се са идејом обележавања рођења Христа, који је дошао као дар за човечанство.
Викторијанска традиција
Друга верзија приче тврди да је обичај постављања поклона испод јелке потекао из викторијанске Енглеске, где је популаризован у породицама богатих слојева друштва.
У то време, јелка је била луксузни симбол, а поклони су често били стављени испод ње као знак љубави и пажње. Овај обичај се брзо проширио и постао део глобалне традиције.
Културни утицај широм света
Занимљиво је да се у почетку поклони нису стављали испод јелке, већ поред ње или на другим местима у дому, али како је популарност јелке расла, постепено је постала место за поклоне.
У данашњем времену, стављање поклона испод јелке постало је симбол породичне блискости и љубави, али и време када се деца радују отварању поклона у божићној ноћи.
Словенска традиција
Такође, не смемо заборавити на традицију из Русије и других земаља источне Европе, где је симболика јелке као стабла живота још снажнија. Поклони испод јелке представљају чин даривања и солидарности, као и начин прослављања заједништва међу породицом и пријатељима.
Без обзира на порекло, стављање поклона испод јелке данас је уобичајени део празничног весеља. Тај тренутак када се отворе поклони и подели срећа је онај који чини празничну сезону незаборавном за све, од малих до великих.
(24седам.рс)
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ