Невероватан живот енглеске књижевнице и жене која је померала границе на сваком кораку.

Лејди Мери Барбара Хамилтон Картланд, (9. јул 1901 – 21. мај 2000) је била енглеска книжевница, позната као "Краљица романсе", која је објавила и историјске и савремене љубавне романе, а у којима је радња смештена првенствено у викторијански или едвардијански период.
Картландова је једна од најпродаванијих аутора широм света 20. века.
Многи њени романи су адаптирани у телевизијске филмове, укључујући "А Хазард оф Хеартс", "А Гхост ин Монте Царло" и "Дуел оф Хеартс". Њени романи су преведени са енглеског на бројне језике, чиме је Картландова пета најпревођенија ауторка у свету. За живота је написала невероватних - 723 романа. Иако је најпознатија по својим љубавним романима, писала је и биографије, драме, музику, стихове, оперете и неколико књига о здрављу и кувању. Такође је давала савете ТВ публици и читаоцима у новинским часописима.
Продала је више од 750 милиона примерака својих књига, иако други извори процењују њену укупну продају на више од две милијарде. На корицама њених романа налазила су се уметничка дела у стилу портрета, које је обично дизајнирао Френсис Маршал.
Барбара Картланд је такође била пословна жена која је била шеф "Цартланд Промотионс-а". Била је важна лондонска друштвена фигура, често обучена у ружичасту хаљину од шифона, шешир са перјем, плавом периком и тешком шминком.
Рођена је у Бирмингему, као једина ћерка и најстарије дете официра британске војске, мајора Џејмса Бертрама „Бертија“ Фокнера Картланда и његове супруге Мери Хамилтон Скобел, познате као "Поли".
Барбара Картланд је имала два брата. Обојица су погинули у ратном сукобу у Фландрији.
Иако је рођена у удобности више средње класе, финансије породице Картланд нагло су се погоршале убрзо након њеног рођења. Картландова је касније приписала овај пад самоубиству њеног деде по оцу, Џејмса Картланда, који је, како је изјавила, био финансијер који јје извршио самоубиство након што је банкротирао. Убрзо је уследила смрт њеног оца у Првом светском рату. Њена мајка је отворила продавницу у Лондону да би саставила крај с крајем и да би одгајала Барбару и њена два брата, који су погинули у борби 1940.
Барбара Картланд се школовала у приватним школама за девојке. Постала је успешна као друштвени извештач после 1922. и писац романтичне фантастике. Изјавила је да су је у свом раном стваралаштву инспирисали романи едвардијанске ауторке Елинор Глин, коју је обожавала и са којом се на крају спријатељила.
Картландова је наводно раскинула своју прву веридбу, са официром Гарде, када је сазнала да се виђао са још једном девојком.
Барбара тврди да је одбила 49 предлога за брак пре него што се удала за капетана Александра „Сашија“ Џорџа МекКоркодејла, 23. априла 1927, официра британске војске из Шкотске и наследника штампарског богатства. Развели су се 1933.године и рекла је да у том браку није била срећна. Из тог брака има једну ћерку.
Након развода од МекКоркодејла 1933. године, Барбара се 28. децембра 1936. удала за рођака свог бившег мужа, Хјуа МекКоркодејла.
Барбара и њен други муж, који је умро 1963. године, имали су два сина.Њега је толико волела, да се након његове смрти никада више није одлучила за брак.
Барбара Картланд је одржала дуго пријатељство са лордом Маунтбатеном од Бурме, за чију је смрт 1979. рекла да је била „највећа туга у мом животу“. Маунтбатен је подржавао Картландову у њеним разним добротворним радовима, чак јој је помогао да напише своју књигу "Љубав на кормилу", пружајући основне поморске и историјске информације.
Када је Барбара Картланд сазнала да млада Дајана, принцеза од Велса воли да чита њене романе, почела је да јој шаље копије пре објавиљавања. Међутим, Дајана није позвала Картландову на венчање са принцом од Велса. Она је касније отворено критиковала Дајанин развод, иако је јаз између њих поправљен непосредно пре Дајанине фаталне саобраћајне несреће у Паризу 1997.
Барбара Картланд је умрла у сну 21. маја 2000, у својој резиденцији у 98. години. Она је боловала од лошег здравља и деменције шест месеци пре тога, а затим је била везана за кревет. Оба њена сина, Јан и Глен, били су присутни поред њеног кревета када је умрла.
Након што је Картландова првобитно одлучила да жели да буде сахрањена у својој локалној жупној цркви, са ковчегом од мермерне конструкције, прекривеним анђелима, ово је касније промењено; сахрањена је у картонском ковчегу, због њене бриге за питања животне средине.
Сахрањена је на свом приватном имању испод храста који је посадила краљица Елизабета И.
Картландова је оставила синовима имовину од 1.139.123 фунти, али након дугова и обавеза, није остало ништа Једном је признала: „Немам појма колико зарађујем... Повремено се питам: "Да ли смо у дуговима?" Увек смо.“
Погледајте и сјајан интервју који је са њом урадила Мира Адања Полак у којем прича веома отворено о љубави, каријери и свему ономе што је обележило њен невероватан живот: